Düşündüren Teknoloji Programını Araştırdık – OptisyenCOMOptisyenCOM

23 Mayıs 2024 - 08:10
SON DAKİKA

Düşündüren Teknoloji Programını Araştırdık

Düşündüren Teknoloji Programını Araştırdık
Son Güncelleme :

21 Eylül 2020 - 15:45

Optisyenlerin işini kolaylaştıracağını düşündüğümüz, teknoloji alanında kurguladığımız bir sistemin gerçekleşme olasılığı var mıdır acaba diye düşünerek Beta Optik’ten Erdal ÖZKAVAK beyefendiye sorduk. Gelen cevabı sizlerle paylaşırken bizlere olan katkısından dolayı Beta Optik ve Erdal Beye çok teşekkür ederiz. Umarım beğenirsiniz.

SORU:
Hikaye: Hasta karşımıza geldiği zaman IPAD’ten Beta Optik’e ait programı açıyoruz. Programa çerçeve ölçülerini ve gerekli bilgileri yazıyoruz. ( DBL, PDR, PDL, PHR, PHL, Şablonun çapraz ölçüsü,Eni Boyu, Nilör gibi) . Daha sonra Beta optik’e ait 1.67 ürününü seçiyor ve hastanın numarasını yazıyoruz. (-10.00 gibi)
Program bizim şablonumuza ve verdiğimiz bilgilere göre bu camın kesildikten sonra ki kenar kalınlıklarını ve göbek kalınlığını bize hesaplayıp söylüyor. Hatta verdiğimiz şablon ve ölçülerde karşımıza çıkacak olumsuzlukları da söylüyor ya da verdiğimiz gözlük çerçevesine daha uygun ürünleri de tavsiye ediyor. Hatta diyoptrilerine göre oval yap diyor çap tavsiye ediyor gibi gibi. Daha camı sipariş etmeden sonuca ulaşabiliyoruz.


CEVAP : Sipariş edilecek ürünle alakalı, Beta Optik-NOVAX, OptiPAL Sipariş ekranına girilen çerçeve parametrelerinden yararlanılarak, sistemden seçebileceğiniz şablona göre yada şubelerimizde bulunan (Yakın gelecekte optisyenlik firmalarında da bu hizmet başlatılacak) Tracer cihazından taratılan çerçeve veya şablon şekline göre en ideal şekilde (oval veya yuvarlak) üretilmektedir. Camlar kesildiğinde, bildirilen gözlük tipine (Kapalı, Nilor, Faset) uygun kalınlıklar ortaya çıkmaktadır. Sipariş programımızda, gözlük tipine göre gözlük camı materyali önerilmemektedir. Zira buna, seçilen gözlük tipine göre, son kullanıcının da onayı dahilinde, Optisyenin karar vermesi uygun görülmüştür. Bununla birlikte, bu hususu yeniden değerlendirebiliriz.
1-) Dünya da ya da Türkiye ‘de bu hikayeye uygun bir program kullanılmakta mıdır?
CEVAP : Evet.
2-) Sizin böyle bir programınız mevcut mudur? Varsa lütfen bizimle paylaşır mısınız?
CEVAP: Evet. OptiPAL adındaki sipariş programımız, sadece müşteri portföyümüze kaydettiğimiz Optisyenlik firmalarına, talepleri halinde tanımlanıyor. Sizin de bir Optisyenlik firmanız varsa, bölgenizdeki şubemize başvurarak, kayıt yaptırıp bunu sağlayabilirsiniz.
3-) Böyle bir program yok ise firmaları bu programdan alıkoyan şey nedir ? Yani yapılması güç bir program mıdır ya da gereksiz midir ? Yapılamayacak özel bir nedeni var mıdır ?
Bu tarz bir programın optisyenlik müesseselerinin işini kolaylaştıracağına inanıyor sizinde bu konuda ki düşüncelerinizi öğrenmek istiyoruz.
CEVAP : Evet, optisyenlerin seçecekleri indeksteki materyalde, tercih edilen çerçeveye göre, en ideal kalınlıklarda, estetik ve en az kusurla gözlük yapmalarını, çok destekleyecek bir uygulama. Umarım, en kısa zaman içerisinde bunu biz başaracağız inşallah. Bunu için çalışıyoruz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.