Videolarımızı Youtube'da Neden Yayınlamıyoruz? Neden Üyelik İçin Belge İstiyoruz? – OptisyenCOMOptisyenCOM

23 Mayıs 2024 - 08:43
SON DAKİKA

Videolarımızı Youtube’da Neden Yayınlamıyoruz? Neden Üyelik İçin Belge İstiyoruz?

Videolarımızı Youtube’da Neden Yayınlamıyoruz? Neden Üyelik İçin Belge İstiyoruz?
Son Güncelleme :

28 Aralık 2020 - 6:56

Aşağıda okudunuz ve sürekli duyduğum 3 soruyu cevaplandırıp kalıcı olarak arşivlemek istiyorum.

Eğitim Videolarınızı Youtube’da Neden Paylaşmıyorsunuz?

  • Optisyenlik eğitimi konulu bütün videoları youtube’da paylaşarak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabiliriz. Hatta youtube reklamlarından parada kazanabiliriz. Yalnız youtube herkese açık bir platform. Mesleğimizin nasıl yapıldığını, mesleki sırlarını, bir gözlüğün yapılışını herkese açık platformlarda paylaşarak basitmiş gibi algılanmasını ve değer kaybetmesini istemiyoruz. Optisyenlik mesleği bizim için çok özel bir meslektir. Youtube’a videolarımızı atmadığımız için kaybettiğimiz bir şey yok. Teknolojinin elbette çok faydası var yalnız zararları da var. Artık teknoloji sayesinde hiçbir mesleğin mahramiyeti kalmadı. Biz teknolojiyi mesleğimizin lehine kullanmayı tercih ediyoruz.Bu yüzden videolarımızı sadece ‘’ Optisyenlik Bölümü Eğitim ve Tecrübe Atölyesi ‘’ grubumuzda paylaşıyoruz

Sıradan bir facebook grubumu olmasına rağmen, Optisyenlik Bölümü Eğitim ve Tecrübe Atölyesi (Obevta) facebook grubunuza üye olmak isteyenlerden neden belge(öğrenci belgesi veya diploma resmi gibi) istiyorsunuz?

  • Optisyenlik Bölümü Eğitim ve Tecrübe Atölyesi facebook grubunu, optik sektörü mensupları için rahat, güvenli en önemlisi de saygılı bir platform olarak tasarladık. Yine optik sektörüne özel saygın bir platform olması için 3 yıldır emek harcadık. Obevta grubu içerisindeki tüm üyelerinin sektörden olması kuralımız var. Bu yüzden sektör dışından kimseyi hiç kabul etmedik. Eğitim grubu olması sebebiyle üye sayısını artırmak gibi bir çalışmamız hiç olmadı. Öğrenmek ve öğretmek isteyenler üye olsun yeter dedik. Bu mantıkla hareket eden herkes belgesini göndererek üye oluyor. Çok şikayet eden olmadığı gibi bu konuda hep olumlu şeyler duyduk. Sonuç olarak kural var, kurala uyanlar üye olabiliyor.

OMEDD Seviye I ve Seviye II eğitimleri optisyen adayları için ama optisyen adaylarından öğrenci olduklarını ıspatlaması için yine belge istiyorsunuz?  Neden?

  • Optisyenlik Mesleği Eğitim ve Dayanışma Derneği optisyenlik adaylarına ve meslektaşlarımıza yeni ve faydalı projeler üretmek için kuruldu. Şimdiye kadar onlarca video, yüzlerce içerik arşivledik. Bunların hepsi karşılıksız olarak meslektaşlarımıza sunuldu. Ama hiçbirinde koyduğumuz kuralları yok saymadık. Hepsini bizim belirlediğimiz bir çember içerisinde sunduk. O çemberin dışına çıkmadık. Çok üyemiz olsun, binlerce kez tıklanalım, popüler olalım diye yapmadık. Öğrenmek isteyen herkese kuralları sunduk. Kabul edenlerle tüm eğitim ve tecrübelerimizi paylaştık.

Özellikle Seviye II eğitimlerinde anlatılacak olan konular tamamen tecrübeye dayalı. Hiçbir yazılı kaynakta olmayan bilgileri direk optisyen adaylarına aktarmayı planlıyoruz. Burdaki emek tamamen OMEDD’e ait. Bu emeğin doğru yere harcandığını bilmekte en doğal hakkımız gibi.

 

İsmail UYAR

Optisyen

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.