SGK'lı Hastalara Fark Almadan Gözlük Vermek Zorunda Mıyız? – OptisyenCOMOptisyenCOM

14 Nisan 2024 - 21:11
SON DAKİKA

SGK’lı Hastalara Fark Almadan Gözlük Vermek Zorunda Mıyız?

SGK’lı Hastalara Fark Almadan Gözlük Vermek Zorunda Mıyız?
Son Güncelleme :

23 Eylül 2020 - 8:42

Geçtiğimiz günlerde sosyal paylaşım gruplarımızda paylaşılan o soruyu siz değerli meslektaşlarım için cevaplamak istedim.

SORU : SGK anlaşmalı bir gözlükçü doktorun yazdığı reçetede ki gözlüğü Sgk’lı kişiye ücret almadan vermek zorunda mı?

Hastane karşısı veya kırsal bölgede optisyenlik yapmak bir avm yada işlek caddede optisyenlik yapmaya benzemez. İnsanların alım gücü bizlerin yapabileceği işleri belirler. Bilgi aktarımımızı, doğru bilgi vermeyi sağlıklı ürüne yöneltmeyi zorlaştırır ve bazen de imkansızlaştırır. Bizler anlatırız, tavsiye ederiz, neden o ürünü kullanması gerektiğini ya da kullanmaması gerektiğini dakikalarca bazen saatlerce anlatırız ve her şey sonunda “tamam evladım en iyisi olsun zaten devlet karşılıyor dimi” cümlesiyle kesilir. En başa dakikalar öncesine döneriz.
Devlet hastanesi ya da bir özel hastane de muayene olmuş 50li yaşlarda bir çift dükkanımıza girer, reçetelerini uzatır. Reçeteleri alınıp hak sorgulaması yapıldığında çiftimizin kurumdan ödeme alma hakkının olduğunu görüp hasta ile cam numaraları gözündeki kusur hakkında bilgi dolu sohbetin ardından cam çeşitlerini anlatmaya geçerken beyefendi biranda konuşmaya girer ve
–    “Evladım bize devletin verdiği cam ve çerçeveyi ver zaten hepsiyle görüyoruz.” der.
Optisyen, beyefendiye devletin cam ya da çerçeve olarak herhangi bir ürünü optiklere vermediğini hastaların sisteme işlenen reçeteleri karşılığında hasta adına optiklere ödeme yapıldığını açıklar.

SGK Sözleşmesindeki ödeme esasları (4.3  2018 sözleşmesi) kısmında bulunan “Görmeye yardımcı tıbbi malzeme bedelleri SUT ekinde belirtilen tutarlar esas alınarak ödenir (4.3.1    2018 sözleşmesi) .” ve  “Kurumca  yayımlanan SUT Hükümlerine göre katılım payı alınması gerektiği belirtilen kişilerden kurum adına tahsil edilir(4.3.13     2018 sözleşmesi)”.

Maddeleri gösterir ve SGK’nın yaptığı ödemelerin bir çerçeve ve bir çift cam almaya yetmediği için fark ödemesi gerektiğini aksi halde gözlük VEREMEYECEĞİNİ söyler.

Ayrıca
Sağlık hizmetlerinin sağlanma yöntemi ve sağlık giderlerinin ödenmesi
MADDE 73’de  (Değişik: 17/4/2008-5754/45 md.)
‘’Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunca belirlenen eşdeğer ilaçların, azami fiyatı ile kişinin talep ettiği eşdeğer ilacın fiyatı arasında oluşacak fark ve optik için tavan uygulanmaz ve bu fıkra kapsamında değerlendirilmez. ‘’

Anlaşıldığı üzere kişiler ne alırsa alsın SGK’nın ödeyeceği cam ve çerçeve bedeli değişmez. Yani kişi direk gözlüğü ve camı alacağına dair bir kanun ve yönetmelik yoktur.

Günümüz şartlarında SGK’nın yaptığı ödemenin yetersiz olduğunu ve fark ödemeden herhangi bir gözlük alamayacağını hastalarımıza rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu farkı almak yasal olarak hakkımız ve şikayete yol açacak herhangi bir durumda bulunmamaktadır.
Optisyen Erdem GÜNGÖR

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.