Optisyenlik Bölümünün Önü Açık Mıdır? – OptisyenCOMOptisyenCOM

23 Mayıs 2024 - 10:00
SON DAKİKA

Optisyenlik Bölümünün Önü Açık Mıdır?

Optisyenlik Bölümünün Önü Açık Mıdır?
Son Güncelleme :

24 Kasım 2020 - 12:00

 

İnternet sitemize gelen soru: İşletme mezunuyum işssizim tekrar üniversite okumak istiyorum. Optisyenlik bölümü düşünüyorum önü açık mıdır? Boşa okumayayım mı?

CEVAP:

 “ Yazacağım şeyler tamamen kendi fikrimdir darılmaca gücenmece olmasın”

Öncelikle soruyu analiz etmek isterim;  Soruyu soran arkadaşımız iş imkanı olarak ve mesleğimizin maddi beklenti açısından fazlaca üzerinde durmuş anladığım kadarıyla. İsteyerek içeriği bilinip öğrenilerek okunan hiçbir okul boşa okunmuş olmaz. Hedeflerinizi ve beklentilerinizi bilerek o yola çıkmış olmak daha hızlı başarı getirir bunu unutmamak gerek.

Mesleğimizin kapsamı kontak lens, optik cam, güneş gözlüğü ve optik çerçeveden oluşuyor diyebiliriz. Bunların içinde prizmatik cam vb. özel lenslerde vardır fakat ben bu tarz reçetelerin optik müesseselerine pek fazla geldiğini görmedim. Özellikle bazı özel lensler genelde hastane içinde temini yapılan lensler oluyor.

Mesleğimiz içerisinde sağlık ve ticareti barındıran nadir mesleklerden. Bu ikisini aynı kefede yürütmek oldukça zor oluyor haliyle. Ama sağlık faktörünü devre dışı bıraktığında meslek etiğini tamamen silmiş oluyorsun ve bu da müşteri devamlılığın ve müessese ömrü olarak yansıyor sana. Bunun yanı sıra bir işletmede gider-gelir dengesi kurmak oldukça önemli.

Reel şeylere baktığımızdaysa kullandığımız cam kesme makinası bakımı malzemesi başta olmak üzere kullanılan en küçük vidadan misinaya el aletlerine temizlik gerecine kadar (bunlar ufak fakat büyüyen giderler çünkü başarılı bir müessese olmak için elinde olabilecek tüm imkanları sağlayacak parçaya ihtiyaç duyarsın) bir çok kalem gider listen olur. En basitinden her gözlük çerçevesinin kendisine özel kılıfı olur ona uygun depo alanı olabilecek bir mekan seçmen gerekir (kirayı etkiler dolaylı yoldan vergiyi). Genel müşterileri bekletirken yapılacak ikramlar, temizlik, kırtasiye gereçleri, elektrik –su-ısınma giderleri gibi her işletme için mutlaka olan giderlerin dışında mesleğimize has ciddi bir başlangıç yatırımı gerekmektedir. Bunların en başında stok cam ve farklı marka modellerde çerçeveler gelmekte. Vitrin emtiaları dekorasyon giderleri de bunlardan birkaçı.

Bir işletmede çalışmak istiyorsanız sağlık işi yaptığınızı unutmadan teknik konulara dikkat ederek işinizi icra ettiğinizde ay sonu maaşınızı alıp gece yatağa başınızı rahat koyacak kadar ahlaklı yapmak yeterli olacaktır.

Ama soruyu soran kişi müessese sahibi olmak istiyor anladığım kadarıyla  o yüzden bu ufak defek gibi görünen şeyler önem arz ediyor. Mesela siparişi yanlış geçme ihtimalini, camı zayi etme ihtimalini, bazı müşterilere haddinden fazla tolerans geçme ihtimalini, düşünerek masraf hesaplaması yapmasını tavsiye ederim. Bu arada en önemli konulardan bir tanesi de eğer işi birazcık ciddiyetle yapma düşüncesi varsa stok kontrolü yapacağı bir optik takip programa ihtiyacı var. Onun yıllık masrafları da cabası.

Ama ticaretin riskleri olduğu kadar kâr marjı da var. Sonuçta ticaret yapılıyor çünkü. Ama yukardaki önemli noktalara dikkat etmediğiniz sürece kazancın devamlılığı kısa sürer. Ne yaparsanız yapın yaptığınız işi en iyi şekilde yapın çünkü severek ya da saygı duyarak yapılmayan işten süreklilik beklenmez.

Optisyen Rabia KÖSE

office 2013 lisans

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Uğur COŞKUN Kasım 26, 2020 / 7:35 am Cevapla

Aklı olan bu meslekten uzak durur. Eskiden evet iyi ve kârlı bir meslekti lakin şu an optik ilanlara da bakarsanız eğer esnafın teker teker kepenk kapattığını ve işletmesini devretmeye çalıştığını görürsünüz. Küresel markaların sektöre girişiyle rekabetin de adaletsizce yapıldığını görebilirsiniz. Zira gözlükçünün tek düşmanı küreseller değil aynı zamanda kendisi de en büyük düşmanıdır. Fiyat kırma, piyasanın çok çok altında satış yapma, rakibine çamur atma gibi bel altı her türlü hareketi yapmaktadırlar. Bunun en büyük sebebi de mantar gibi türeyen, meslek etiği ve ahlakı öğretilmeden, ticarethane gibi parayı alıp diplomayı veren, her sene binlerce öğrenci mezun etmeye devam eden üniversitelerdir.
Ayrıca son zamanlarda çerçeve üreticilerinin de internette herkese açık perakende satış yapmaya başladığını ve lens satan firmaların sayısının da her geçen gün arttığını, işportada hâlâ numaralı gözlük ve güneş gözlüğü satışlarının yapıldığını da unutmayalım. Hâlâ bu mesleği yapmak isteyen varsa kendisini bu deli cesaretinden ötürü tebrik ediyorum.