Optisyen/Mesul Müdürlerin İzin Hakları Nelerdir? – OptisyenCOMOptisyenCOM

20 Nisan 2024 - 16:34
SON DAKİKA

Optisyen/Mesul Müdürlerin İzin Hakları Nelerdir?

Optisyen/Mesul Müdürlerin İzin Hakları Nelerdir?
Son Güncelleme :

23 Eylül 2020 - 9:11

Optisyenlerin yaz tatili, hamilelik ve çeşitli mazaretler sebebi izin hakları hakkında gelen soruların artması üzerine, yasal prosedürleri bizlere cevaplaması için bu konularda uzman ve tecrübeli optisyenlerimizden Erdem GÜNGÖR hocamıza rica ettik.

İşte Gelen Cevap :

MESUL MÜDÜRLERİN İZİN HAKLARI

Mesul müdürün sorumlu olduğu müessesede bulunması zorunludur. Ancak her çalışanın olduğu gibi mesul müdürlerin de yıllık izin hakkı, ebeveynlik izin hakkı veya askere gitme, milletvekili veya belediye başkanı seçilme hakları vardır. Bu durumlar oluştuğunda neler yapılması gerekiyor ve ne kadar izin hakkımız var bunlar da kanunlarla düzenlenmiş durumdadır.

MESUL MÜDÜRÜN YILLIK İZİN HAKKI YIL İÇERİSİNDE TOPLAM 30 GÜNDÜR

(OPTİSYENLİK MÜESSESELERİ HAKKINDA YÖNETMELİK 4.BÖLÜM MADDE 14)

Mesul müdür yıllık izine çıkmadan önce yıllık izin süresi ve mesul müdür yerine geçici mesul müdürlük yapacak kişi il müdürlüğüne bildirilir. Aksi halde bu süre zarfında reçeteli optik ürün satışı yapılamaz.

Mesul müdürün, hastalık ve sair zorlayıcı sebeplerden dolayı bir aydan fazla olmamak üzere müesseseden ayrılması durumunda, mazeret halinin ortaya çıkmasından itibaren kırk sekiz saat içerisinde bir dilekçe ile il müdürlüğüne bilgi verilir.

Mesul müdür  görevini yürütmekte iken;

* Milletvekili veya belediye başkanı seçilirse veya askerlik hizmeti sebebiyle silâhaltına alırsa, bu görev veya hizmetleri süresince

* Hürriyeti bağlayıcı ceza ile mahkûm olursa, cezanın infazı süresince

* Hastalık ve sair zorlayıcı veya kabul edilebilir sebeplerden dolayı, bir aydan fazla müesseselerinin başında bulunamayacaksa , bu mazeretleri süresince

* Hacir altına alınırsa, vasilerinin talebi üzerine, hacir altında bulundukları sürece,

* Mesul müdürün vefatı halinde, kanunî mirasçılar, vefatından itibaren bir ay içinde

Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmelik’in 2. Bölümündeki şartları taşıyan bir mesul müdür geçici olarak tayin edilmelidir.

Mesul müdürün ebeveynlik izin hakları ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ANALIK İZNİ VEYA ÜCRETSİZ İZİN SONRASI YAPILACAK KISMI SÜRELİ ÇALIŞMALAR HAKKINDA YÖNETMELİK (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/11/20161108-11.htm ) deki gibi olmalıdır.

Erdem GÜNGÖR

-Optisyen-

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.