Bedelli Askere Gideceklerin İzinleri Hakkında – OptisyenCOMOptisyenCOM

20 Haziran 2024 - 01:44
SON DAKİKA

Bedelli Askere Gideceklerin İzinleri Hakkında

Bedelli Askere Gideceklerin İzinleri Hakkında
Son Güncelleme :

23 Eylül 2020 - 9:32

Son zamanlarda gündemi meşgul eden bir soruyu da ayrıntılı olarak cevaplamak istedim.

Soru : Mesul müdür askere giderse o optisyenlik müessesesi ne yapacak ?

•             Kepenk indirip mesul müdür yolumu gözleyecek !

•             Sadece reçetesiz satış yapabileceği ürünlerin satışını mı yapacak !

•             Yoksa sanki yeni bir mesul müdür işe alıyormuşçasına sil baştan mı başlayacak  !

Mesullerin yıllık izinleri adlı yazımda da bahsettiğim gibi yukarıdakilerin hiçbiri yapılmayacak tabi ki.  Mesul müdür de sonuç olarak bir çalışan ve mesul müdürlerinde özlük hakları düzenlenmiş durumdadır.

5193 sayılı Optisyenlik hakkındaki kanunun üçüncü bölümü Optisyenlik Müesseseleri ile ilgili Esas ve Usuller kısmında  MÜESSESEDE BULUNMANIN İSTİSNALARI maddesine bakarsak şöyle der;

MADDE 10. – Optisyenlik müessesesine sahip ve optisyenlik mesleğini icra etmekte iken;

a) Milletvekili veya belediye başkanı seçilenler ile askerlik hizmeti sebebiyle silah altına alınanlar, bu görev hizmeti süresince;

Optisyenlik müessesesi ruhsatı veren makama yazılı olarak bildirmek şartı ile, optisyen unvanını  haiz bir kimseyi mesul müdür tayin ederek müesseselerinin faaliyetlerini sürdürebilirler.

Burdan çıkan sonuç mesul müdür askere gideceği zaman yerine reçete kabul edebilme yetkisine sahip birini vekil gösterebilir.

Bunun için;

Mesul müdür olma şartlarını taşıyan ve herhangi bir yerde mesul müdürlük yapmayan bir kişi , diploması, dilekçesi ve asıl mesul müdür dilekçesi  ile ilçe sağlığa başvurup gerekli işlemin yapılmasını isteyebilirler.

İl Sağlık Müdürlüklerince gözlükçülere bu işlem sonunda ‘’Personel Çalışma Belgesi’’ verilir. Bu belge alındıktan sonra izin süresince vekalet eden optisyen hizmet sunumuna devam edebilir.

Alınan ‘’Personel Çalışma Belgesi ‘’ ve SGK’yı da bir dilekçe ile bilgilendirmemiz gerekiyor. Bunun dışında manuel reçetelerin arkasına vekalet eden mesul müdür kaşe basıp imzalayacaktır.

Bu işlemi sadece askerlik görevi yapmak için değil yıllık izine (mesul müdürlerin yıllık izni 30 gündür 4.Bölüm madde 14) çıkarken de yapabiliriz. Bu durumda ne mesul müdür ne de müessese herhangi bir cezai yaptırama maruz kalmaz.

Erdem GÜNGÖR

Optisyen

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.