Optisyen Çağatay Gülümser Lazer Ameliyatlarının Gerçek Yüzünü Açıkladı... – OptisyenCOMOptisyenCOM

1 Ekim 2023 - 09:20
SON DAKİKA

Optisyen Çağatay Gülümser Lazer Ameliyatlarının Gerçek Yüzünü Açıkladı…

Optisyen Çağatay Gülümser Lazer Ameliyatlarının Gerçek Yüzünü Açıkladı…
Son Güncelleme :

18 Ekim 2020 - 19:22

Daha önce mesleki bilgilendirme videoları çekerek son kullanıcıları bilinçlendirme çalışması yapan  Optisyen Çağatay GÜLÜMSER yeni bir video ile başarılı bir çalışmaya daha imza attı.

Geçtiğimiz günlerde Gözlükçü Murat AKIN lazer refraktif cerrahi operasyonları için bilgilendirme ve aydınlatılmış onam formlarını ameliyat olmayı düşünen kişiler ile paylaşabileceğimizi ve lazer ameliyatı yapan hastane ve doktorların, sosyal medya reklamlarındaki gerçeği yansıtmayan söylemlerini şikayet etmemiz gerektiğini duyurduktan sonra  Çağatay GÜLÜMSER’de konuya kayıtsız kalmadı, göz lazer ameliyat riskleri adında bir video yayınladı.

Çağatay GÜLÜMSER yayınladığı video metninde;

Son yıllarda adını internet reklamlarında, bilboardlarda, televizyonun sabah kuşağında sık sık duyduğumuz, gözümüze sokulan, sağlığın nasıl ticarete döndüğünü apaçık gözler önüne seren göz lazer ameliyatı reklamları insanlara asla gerçekleşmeyecek vaatlerde bulunuyor. Sağlığın ticareti olmaz. Ne hastalar müşteri ne de doktorlar tüccardır.

Beyninin bir köşesinde lasik olmalısın diyen bir ses duyduğunu biliyorum. Merak etme, bu sesi hepimiz lasik olmasa da başka şekillerde duyuyoruz. Çünkü bu teknolojiler karşı konulmaz, davetkar bir biçimde bize devrim gibi sunulup empoze ediliyor. Aynı zamanda bu işlemler etik ve yasal olmamasına rağmen bize “kartal gözü” “gözlükten kurtulma” “gözlüğünüzü atın” diyerek her yerde reklamını yapıp insanların bilgisizliğini istismar ediyorlar. Bu şekilde büyülenmiş birine bu aşamadan sonra siz hangi lasik komplikasyonundan bahsederseniz bahsedin sizi dinlemiyor. Artık onun tek beklentisi kartal gibi görmek ve gözlükten kurtulmaktır. Bu bilim dışı ve etik olmayan reklamlar insan sağlığı açısından beni korkutuyor.
Korneanın en üst bölümünde epitel adını verdiğimiz, kalınlığı yaklaşık 50 mikron olan ve kendini yenilediği için lazer öncesinde kaldırılması gereken bir tabaka mevcuttur. Lasik yönteminde mikrokeratom adı verilen cihazlar kullanılarak korneadan 120-130 mikron kalınlığındaki bir tabaka kaldırılıyor. Bu cihazlar daha ince ayarlandıklarında korneayı parçalıyor ve zarar veriyor. Yani lasik uygulanırken epitelin altındaki 70-80 mikron kalınlığında bir parça istenilmediği halde kaldırılmakta ve bu işlem sırasında korneadaki duyu sinirlerinin çok büyük bir kısmı da kesilmektedir diyor Prof. Dr. Bilgihan bey. Gözün önündeki saydam tabaka olan korneadan kaldırılan bu parça yani flep yıllar geçse de birbirine kaynamaz. Çünkü iki yanık yüzey birbirine nasıl kaynasın?
Muhtemelen araştırma içerisindesin ve lazer ameliyatlarının gizlenen karanlık yüzü ile karşılaşmadan şükürler olsun ki bu videoya denk geldin. Çünkü ben bu işi yapmıyorum. Ancak göz ilgi alanım. Optisyenim. Kim ne derse desin görme kusurlarının düzeltilmesinde gözlüğün en uygun, ucuz, hiçbir yan etkisi olmayan tek optik sağlık gereci olduğunu sana anlatacağım. Çoğu kişi polis-subay olmak için kendini buna mecbur hissediyor. Gençlik hevesi. Peki sonrası? Lazer teknolojileri bugün size harika olarak süslense de yarın ömrünü tamamlayıp bir tıp felaketine dönüşebiliyor. Geçmişte ve günümüzde maalesef bu acıları çeken insanları görüyoruz. Önceki yıl bize devrim olarak sunulan teknolojiler bu yıl ilkel kalabiliyor. Ya da senelerdir var olan yöntemin adını süsleyerek bize No Touch Lazer olarak sunabiliyorlar.
Tıpta hiçbir zaman %100 diye bir kavram yoktur. İsmini veremediğim bazı hastaneler müşteri çekmek, özür diliyorum hasta çekebilmek adına hastanemizin %99 başarı istatistiği var diyorlar. Diğer %1’in içine girdiğinizde aslında söylenen hiçbir şeyin doğru olmadığını o zaman anlıyorsunuz ve ne yazık ki artık telafisi olmuyor.
Bu videoya denk geldiysen muhtemelen birçok göz hekiminden veya etraftan duyduğun şeyler kafanı karıştırmış, lazere dair tüm yöntemler ve bu işi yapan doktorların pazarlama kaygısından dolayı objektif yaklaşılmadığını düşünüyorsun.
Göz lazer ameliyatı olan kişilerin neredeyse tüm deneyim videolarını izledim. Hepsi lazer ameliyat olduktan hemen sonra bu videoları çekiyor ve evet mükemmel kesinlikle siz de olun diye tavsiye veriyor. Bunların çoğunun göz hastaneleriyle anlaşmalı youTuberlar olduklarını söylememe gerek yok sanırım. Ancak aradan 3-5 yıl geçtikten sonra deneyimlerini paylaşan pekçok kişi daha önce olmayan aşırı ışık hassasiyeti, kamaşma ve göz kuruluğu şikayetlerini dile getiriyorlar. Aynı zamanda 1-2 sene geçtikten sonra 0.75-1.00 derece gibi numaraların tekrar geri gelmesi de büyük bir olasılık. Mağazalarımıza lazer operasyonu geçirip gözlük almayan gelen birçok kişi gösterebilirim size. Birçok videoda da “1.00 derece olmuş göz numaralarım ama gözlük kullanmadan idare edebiliyorum, ihtiyacını hissetmiyorum” diyor. Açık konuşmak gerekirse benim numaralarım 1.25 ve bunları çıkardığımda mükemmel göremiyorum ve bu beni rahatsız ediyor. Hayatın tüm güzelliklerini görmek varken neden buna razı olayım. Ayrıca net görmek ile mükemmel görmek aynı şey değildir.
Lazer operasyonları sağlam, saydam ve şeffaf göze uygulanan geri dönüşümü olmayan estetik cerrahi yöntemidir. Bir çift gözünüz var ve bu gözlerle kumar oynamadan önce tercihinizi gözden geçirin.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.