YÜZ TİPİNE UYGUN ÇERÇEVE SEÇİMİ NASIL YAPILIR ? – OptisyenCOMOptisyenCOM

20 Haziran 2024 - 02:56
SON DAKİKA

YÜZ TİPİNE UYGUN ÇERÇEVE SEÇİMİ NASIL YAPILIR ?

YÜZ TİPİNE UYGUN ÇERÇEVE SEÇİMİ NASIL YAPILIR ?
Son Güncelleme :

01 Ağustos 2022 - 17:37

. Genellikle çerçeve, belirgin yüz özelliklerini kapatmaya yardımcı olmalıdır.

. Örneğin, birisinin normal olmayan büyüklükte bir alnı varsa, direkt kişinin alnına dikkat çekeceğinden bu kişiye büyük ve daha koyu renkli halkalı çerçeve vermek istenmez. Bu kişi için açık renkli ve daha ince halkası olan bir çerçeve tercih edilebilir.

. Yüz Biçiminden Bahsederken Akılda Tutulması Gereken Genel Kurallar;

. ✓ Yatay hatlar genişletir.

. ✓Dikey hatlar uzun gösterir.

. ✓Yuvarlak hatlar yumuşatır.

. ✓Köşeli hatlar belirginlik katar.

. ✓ Çerçeve şekliyle yüz biçimi zıt anlamlıdır. Köşeli yüzler, yuvarlak çerçeveler kullanmalı yuvarlak yüzler de köşeli çerçeveler kullanmalıdır.

. ✓ Son söz kullanıcınındır.

. ✓ Çerçeve seçiminde unutulmaması gereken nokta ise kullanıcının beğenisidir.

.

. YUVARLAK YÜZ ŞEKLİNE UYGUN ÇERÇEVE SEÇİMİ NASIL YAPILIR

Köşesiz eni ve boyu eşit dolgun bir yüze sahipseniz yuvarlak yüz şekline sahipsiniz demektir. Amaç yüzünüzü daha ince ve uzun gösterecek çerçeveler seçmek olacak. Bunun için köşeli çerçeveler tercih edilmeli , gözlük sapınızı daha uzun gösterebilirsiniz. Reçetenin izin verdiği ölçüde zıtlık yaratmak için keskin çerçeveler seçilebilir.

Not: Yüksek numaralıların genellikle keskin kenarlı çerçevelere yönelmesi gerekir.

.

Yuvarlak Yüz İçin Uygun Güneş Gözlükleri

. En ve boy orantısına sahip yuvarlak yüzlü kişiler için oval, çekik, pilot ve köşeli güneş gözlüğü modellerini tercih edebilirler. Bu gözlük formlarının seçilmesinde ki amaç yüzü daha ince ve uzun göstermektir.

Oval Yüz Şekline Uygun Çerçeve Seçimi

. Dengeli olması nedeniyle ideal yüz şekli olarak kabul edilir. Hemen hemen her gözlük tipine rahatlıkla taşır. Oval yüz şekline sahipseniz dikkat edilmesi gereken şunlardır.

. ✓ Yüzünüzün en geniş kısmı kadar çerçeveler tercih edin.

. ✓ Genişliği yüzünüzün en geniş kısmı kadar çerçeveler tercih edin.

. ✓ Gözlük sapınız da yüzünüzün dengesini bozacak alçak ya da düşük saplı olmamalı

. ✓ Oval yüzler için vitrindeki neredeyse her model önerilebilir.

.

. Oval Yüzler İçin Güneş Gözlüğü

. Güneş gözlüklerinde kelebek, yuvarlak, çekik, köşeli oval ve damla modellerini tercih edebilirler.

.

.

. DİKDÖRTGEN/KARE YÜZ ŞEKLİNE UYGUN ÇERÇEVE SEÇİMİ

Dikdörtgen ve Kare şeklinde olabilecek benzer bir yüz şekliniz var ise köşeli bir yüz bir yüze sahipsiniz demektir. Amaç yüzünüzün bu keskin hatlarını da daha yumuşatmak olacak. Bunun için çerçeve seçimlerini yuvarlak olanlardan yana kullanmalısınız. Dikdörtgen yüz şekline sahipseniz gözlük sapınızı daha ince seçerek yüzünüzü dah kısa gösterebilirsiniz. Kare yüz şekline sahipseniz yumuşak oval kıvrımlı bir çerçeve ile kenarların sertliği yumuşatılabilir.

. Kare/Dikdörtgen Yüz Tipine Uygun Güneş Gözlükleri

Köşeli bir yüz yapısına sahip kişiler yuvarlak, çekik ve oval modelleri tercih edebilirler. Dikdörtgen yüz şekline sahipseniz ince saplı, kare forma sahipseniz daha kalın saplı modeller seçebilirsiniz. Keskin hatları dengelemek için yumuşak hatlı çerçeveler uygun bir tercihtir.

Yüze uygun çerçeve seçiminde püf noktalar

Yüz tipi dışında dikkat edilecek noktalar:

. Kişinin iki göz bebeği arasında ki mesafe yakın ise şeffaf ya da ince köprülü çerçeveler önerilebilir. Bu tür çerçeveler ile gözlerin birbirinden daha uzak olarak görünmesi sağlanabilir.

ÜÇGEN TABAN YUKARI YÜZLER İÇİN ÇERÇEVE SEÇİMİ

. Üçgen yüzlerde sokağa doğru sivrilen, alt halkası olmayan metal modeller ve üst hatları düz olan çerçeveler önerilebilir. Üst tarafı kalın çerçevelerden kaçınınız, çünkü alın bölgesini vurgulacaktir. Çerçevelerin alçak monte edilmiş saplı ve alt tarafı daha geniş olması gerekir.

Üçgen yüz şekline uygun güneş gözlükleri çene hattı dar ve alnın geniş olduğu üçgen yüz şekline kişiler pilot çekik ve köşeli gözlük modellerini tercih edebilirler. Amaç dar olan çeneyi dengelemek olduğundan üst kısmında detaylar/süslemeler bulunan veya alt çerçevesi olmayan bir modeli tercih edebilirsiniz.

.

. Üçgen Taban Aşağı Yüzler İçin Çerçeve Seçimi

Alın dar fakat şakaktan çeneye doğru sivrilen ve çene bölgesi geniş olan yüz biçimidir. Bu yüz şeklinde çene bölgesi alın bölgesine göre daha geniştir. Bu yüz için uygun olacak çerçevenin üst bölgesi geniş (baskın)

olmalı ve saplar yüksek montajlı olmalıdır. Bu yüz için alt kısmında halka olmayan çerçeveler iyi bir seçenek olabilir.

. Kalp Yüz Şekline Uygun Çerçeve Seçimi

. Yüz yanaklara ve çeneye doğru daralır. Geniş alanınızı daha dar gösterecek gözlükler seçmek olur. Bunun için çerçeveler göz seviyesinin altında kalan hattı geniş göstermeli dar çenenizi dengelemeli . Bunun için de alt kısmı daha geniş çerçeveler tercih edebilirler.

. Elmas Yüz Şekline Uygun Çerçeve Seçimi

Ender görülen bir yüz şeklidir. Alın göz hizası ve çene dar, aradaki elmacık kemikleri yüksek ve belirgindir. Amaç alanınızı ve çenenizi geniş gösterecektir. Çerçeve düz veya yuvarlak olabilir. Alçak saplı gözlüklerden uzak durulmalı. Ayrıca gözleriniz birbirlerine çok yakınsa şeffaf köprülü gözlükler ayrık gözlere sahipseniz koyu ve kalın köprülü gözlükler kullanmalısın.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.