Yasin KABA: Beta Optik Fabrika Ziyaretimiz – OptisyenCOMOptisyenCOM

23 Haziran 2024 - 20:29
SON DAKİKA

Yasin KABA: Beta Optik Fabrika Ziyaretimiz

Yasin KABA: Beta Optik Fabrika Ziyaretimiz
Son Güncelleme :

21 Eylül 2020 - 15:34

Geçtiğimiz günlerde okulumuzca Beta Optik cam fabrikasına bir gezi düzenlendi.

Camlar; yaptığımız stajlarda sattığımız, atölye eğitimlerinde kesip montajını yaptığımız aslında bu bölüme başladıktan sonra hep iç içe olduğumuz nesneler. Bir çok müşteri gibi çok alt yapısı olmayan bir optisyenlik öğrencisi de optik camları çok basit araçlar olarak görecektir.

Bu anlamda öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Teorik olarak okulda ve staj da detaylı şekilde cam bilgisi alıyoruz. Ama yinede kafamda oturmayan şeyler vardı. Üst düzey camları anlatma konusunda kendimi hiçbir zaman hazır hissedemiyordum. Bunun nedeni ekonomik olarak aradaki fiyat farklarının nedeninin gözle görülmeden anlaşılmasının çok zor olduğunu anladım.

Beta Optik’te bizim için hazırlanan eğitimde ilk olarak stok camların hazırlanış ve dağıtılış süreçlerini inceledik. Sonrasında Free-Form teknolojisi kullanılarak üretilen camlar için gelen kişisel verilerin ne kadar önemli olduğu hangi verilerin toplandığı ve üretimin nasıl gerçekleştiği üzerinde durduk. Açıkçası o anda bana cam kataloglarında ki fiyat farkı daha anlaşılır geldi.

Free-Formdan sonra ziyaretimize organik ve antirefle kaplamalı RX camların üretildiği fabrikanın en geniş alanında devam ettik. Burada da aslında elimizde hep geçen bu camların hangi yolla bize ulaştığını görmek beni yine şaşırttı. Üretim aşaması beklediğimden çok daha farklı çok daha detaylıydı.

Ve bu detayları gördükten sonra şunu anladım. Bizler buralara gidip ziyaretlerle kendimizi geliştirirsek hangi camın ne kadar sürede elimizde olacağının tahlilini ona göre yapabilir, ilerde müessese açmak istersek ona göre bir stok tutar devamında müşteriyle aramızda ona göre daha doğru bir zaman yönetimi yapabiliriz.

Burayı da gezdikten sonra bir sunum yapıldı bizlere ve cam özellikleri daha detaylı olarak anlatıldı. Bu kısımda keyifliydi çünkü biz derslerimizde camları bir bilimsel konu olarak işliyoruz. Evet öğreniyoruz ama detaylı bilgi için firmaların sunduğu camları bilmeden yola çıkarsak evdeki hesap çarşıya uymayacak, sektörün içine tam giremeyiz. Bu anlamda bu eğitimler hangi firmadan olursa olsun bizler için büyük bir artıdır.

Özellikle progresif camlar başlı başına bir teknoloji. Son olarak da zaten progresif camları ele aldık. Dününü bugününü konuştuk. Geleceğin progresifi nasıl olacak, bunun hakkında görüşlerimizi bildirdik. Ve sonrasında planlananları dinledik.

Gördüklerimiz, dinlediklerimiz hepsi bir araya geldiğinde şunu düşündüm. Camlar arasında elbet ki farklar var. Bizler bu farkların teorik olarak nelerden kaynaklandığını hemen hemen biliyoruz. Okulda hocalarımız, stajda meslek büyüklerimiz bize bu konuları anlatıyor, özetliyor. Çünkü bir çoğu bu ziyaretlerle gelip sattıkları şeyin geçtiği yolları izlemiş. Bu nedenle satışlarında bunun anlatımını müşteriye yapabiliyor. Benim Optisyenlik öğrencisi olan meslektaşlarıma tavsiyem; sizler de gidin sattığınız ürünün geçtiği her aşamayı görün bilin.

Bu ziyaretten sonra benim için cam kataloglarinda ki fiyat farkları daha anlaşılır hale geldi. Bir çerçeve satışı yaparken aradaki farkları somut şekilde gösterebiliyoruz. Ancak cam satarken hele ki daha üst sınıf bir cam satacaksak çekmeceyi açıp zarftan çıkacak bir örnekte olmadığı için biz tamamen hayali şeyler satıyor gibiyiz. Bu ziyaret sonrası şuna inanıyorum. Benim için artık hayali nesneler değil satacağım optik camlar. Gidip yerinde ziyaret etmek bu nedenlerle beni çok sevindirdi.

Beta Optik Ailesine ve cam fabrikasında bizlerle ilgilenen bütün büyüklerimize teşekkür ederim. Hep yazılarını, soru cevaplarını okuduğumuz Beta Optik’ten Erdal ÖZKAVAK beyefendiyle de tanışsak süper olacaktı. Ne diyelim kısmet.

Yasin KABA

Medipol Üniversitesi Optisyenlik Öğrencisi

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.