Twitter'daki Bu Optisyenler Kim? – OptisyenCOMOptisyenCOM

21 Haziran 2024 - 07:58
SON DAKİKA

Twitter’daki Bu Optisyenler Kim?

Twitter’daki Bu Optisyenler Kim?
Son Güncelleme :

25 Temmuz 2023 - 12:05

Optisyenlik ve gözlükçülük mesleğinde her meslekte olduğu gibi sorunlar olduğu inkar edilemez. Optisyenlik ve gözlükçülük mesleğinin ülkemizdeki geleceğinin tehlike altında olduğu inkar edilemez. Bu sorunların çözüme kavuşması için Cumhurbaşkanlığı, TBMM ve il temsilciliklerinde mesleğimizin resmi temsilcisi Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği ve odaları başta olmak üzere, bir çok dernek, kuruluş ve bireyler mücadele etmektedir.

Herhangi bir mesleki mücadele içerisinde yer alanların bildiği üzere, meslek grupları hükümet erkanına seslerini duyurabilmek için düzenli olarak Twitter etkinlikleri düzenlemekte. Twitter etkinlikleri ise mesleki mücadelelerde gerçekten meslek olarak “var ve görünür olmak” için modern çağda önemli bir yer tutmakta. Mesleğimizin kamuda atamasıyla ilgili Twitter bayrağını ise “Optisyenler Platformu” adında sayıları 1000’i aşkın ülke geneli optisyen ve gözlükçülerden oluşan grup taşımakta.

Grubun kurucularından ve yöneticilerinden Optisyen Beritan Demirkapu “Optisyenler Platformu” ‘nu Optisyen.COM a anlattı.

Optisyen Beritan Demirkapu

“Biz iki optisyen bir araya gelip optisyenlik sorunları üzerine neler yapabilirizi konuştuktan bu zamana tam 4 yıl geçmiş.
Amacımız optisyenliğin daha iyi yerlere gelmesiydi. İlk olarak ele aldığımız ana sorun optisyen istihdamı oldu.
Çünkü sağlık teknikeri olmasına rağmen yıllardır ataması yapılmıyordu. Biz bu görüşle yola çıktık.

Her attığımız adımda optisyenlik için mücadele edebilecek farklı insanlar tanıdık. Hepimiz farklıydık ama amacımız ortak noktaya dayanıyordu.
Sayımız günden güne arttı ve bir topluluk oluşturmayı planladık. İsmi hakkında epey iştişare ettikten sonra “Optisyenler Platformu” noktasında karar kıldık.
Optisyenler Platformu içinde atanmış optisyen, iş yeri sahibi optisyen, işsiz optisyen, üniversitede ders veren öğretmen, optisyen oylarıyla seçilmiş oda başkanları ve değerli göz hekimlerinin içinde olduğu mücadeleci bir topluluktur.

Optisyenler platformunun amacı nedir?

Yukarıda belirtiğim gibi optisyenlerin sorunlarına çözümler bulmak bunun için mücadele etmek üzerine kurulmuş bir topluluğuz.
Şimdiye kadar sayısız etkinlikler düzenledik ve halen etkinlikler düzenliyoruz.
Genel olarak etkinliklerimiz twitter hesapları üzerinden oluyor.
instegram,telegram gibi sosyal medyalarımızı da güçlü tutmaya çalışıyoruz.


30 yıl bir çok meslek büyüklerimizin mücadelesi, son 4 yıl çeşitli sosyal medya etkinlikleri ile bizim mücadelemiz ve bir konferans sırasında Bursa Odasının genç optisyenler komisyonunun başkanı Furkan Özaltolmaz, optisyenlerin istihdamı ile ilgili sorunu sağlık bakanı Sayın Fahrettin Koca’ya ilettiğinde nihayet ilk defa sağlık bakanlığı optisyen ataması yaptı.
Evet kimine göre 20+20 sayısı çok çok azdı belki. Ama biz mücadele edenler için bir başarıydı.


Önemli olan mücadele edebilmek tüm zorluklar karşısında pes etmemek. Bizler tam olarak bunu başarabildik.
yaptığımız etkinlikler ; sgk ve il sağlık müdürlüklerinde optisyenlerin çalıştırılması.
sağlık bakanlığında 20 li rakamların yetersiz olduğu binlerce mezunu olan ve her yıl binlerce mezun veren
bir bölüm olan optisyenlerin daha fazla sayıda istihdamının yapılması gerektiğini savunuyor ve bunun mücadelesini veriyoruz.
Son olarak Optisyenler Platformunun bir üyesi siz optisyenlerin bir kardeşi olarak size şunu söylemek isterim.
BİRLİK olamazsak, BİRLİKTE hareket edemezsek istediğimiz sonuçlar elde edemeyiz.
Birlikten kuvvet doğar, biz optisyenlerde birlikten güneş gibi DOĞACAĞIZ.”

Optisyen Beritan Demirkapu, Optisyenler Platformu grubunu ve mücadelelerini anlatarak; meslekte birliğin önemini vurguladı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.