Optisyenler Kaç Para Maaş Alır / Almalıdır? – OptisyenCOMOptisyenCOM

15 Nisan 2024 - 18:15
SON DAKİKA

Optisyenler Kaç Para Maaş Alır / Almalıdır?

Optisyenler Kaç Para Maaş Alır / Almalıdır?
Son Güncelleme :

21 Eylül 2020 - 14:27

* Optisyen Ne Kadar Maaş Alır?
* Optisyen Ne Kadar Maaş Almalı?
* Yeni Mezun Optisyen Ne Kadar Maaş Alır?
* Piyasada Optisyen Maaşları Ne Kadar?
* Optisyenleri Düşük Maaşa Mı Çalıştırılıyor?

Yıllardır tartışmalara neden olan konulardan bir tanesi şüphesiz optisyenlerin maaşı konusudur. Genelde bu konu sosyal medya da tartışmalara sebep olmaktadır.
Oysa kaliteli işverenler ve tecrübeli optisyenler bu konudaki tartışmalara girmemeyi doğru buluyorlar.

Neden?
Çünkü kaliteli işveren ne aradığını, ne kadar maaş vermesi gerektiğini bilir. Tecrübeli elemanda ne aradığını ne kadar maaş alması gerektiğini bilir. Üstelik bu maaş konusu sadece bizim sektörümüze özel değil. Her sektör için geçerli bir durumdur.
Bu konularda nâcizhâne, kendi çapımda düşündüklerimi anlatacağım. Olaya da optisyen maaşlarından vs. bahsetmeden genel itibari ile bakacağız. Tamamen şahsi düşüncelerimden oluşan ve geneli kapsayan bir değerlendirme yapacağız. Yani söz konusu ‘’optisyen‘’ olmayacak.

Önce İşin Mantığını Konuşalım.
Mantık çerçevesinde önce eleman kendisini tanımalı. Ben ne iş yapacağım? Ben ne iş yapabilirim? Benim iş potansiyelim ne? Benim iş öğrenmeye mi yoksa para kazanmaya mı ihtiyacım var? Benim hedefim ne? Ben hep eleman olarak mı kalacağım yoksa ilerde bir işveren olacak mıyım?
Yani eleman önce hedefini belirleyecek. Sonra empati yapıp kendini işverenin yerine koyup kendine bir değer biçecek.  Ben şu maaşa çalışabilecek bir elemanım diyecek. Sonra o maaşı hangi işletmelerden alabileceğini düşünecek.
Bu yazımda ağırlıklı olarak işletme ve işverenden bahsedeceğim.

Eleman arayan işletmeleri  5’e ayırıyorum.
1-    İş hacmine göre eleman arayanlar
Her işletmenin aylık ve yıllık bir cirosu var. Buna göre eleman arayan işveren de bu ciroya uygun bir eleman arar.  İşveren bunu yaparken şunu hesaplar.
Yani işveren şöyle düşünür. ‘’ Bu dükkan aylık ortalama (atıyorum) 20 Bin TL ciro yapıyor. Bulunduğum bölgede bu ciro artmıyor. Yıllardır aynı standartlarda hemen hemen aynı ciroları yapıyoruz. Dolayısıyla bizim çapımız belli. Bizim alacağımız eleman en fazla 2000 TL maaş alabilir. 2000 TL den yukarı ben elemana para veremem. Çok kaliteli eleman olsa da veremem.’’
Görüldüğü üzere işveren aynı zamanda yıllardır o dükkan da kendisi de çalışıyor. Konuya kendiside hakim.  Şimdi siz böyle bir dükkanda çalışmak isterseniz dükkanın maliyeti belli, yaptığı iş belli size sunacakları rakamlarda belli. O rakamın fazlası o işletmeden çıkmaz.  Zaten işveren o bütçeye göre uzun vadeli borçlanmaya da girmiş olabilir. Ev almıştır kredisi vardır vs. Siz çok kaliteli bir elemanda olsanız işverenin size sunduğu para değişmeyecektir.

2-    İş hacmini artırmaya yönelik eleman arayanlar
Bulunduğu bölgede iş potansiyeli yüksektir. İşveren bunu iyi bildiği için bu potansiyeli değerlendirmek ister. Elemanlarını seçerken bilgili donanımlı eleman arayışına geçer. Dükkanın cirosunu artırabilecek yani işveren kendi kârını yükseltecek eleman arar. Bu nedenle de kaliteli elemanlarla çalışmak ister. Birçok elemanla görüşür. Gerekirse cv ister. İş görüşmelerinde sizinle uzun uzun sohbet eder.  Hatta bazı işverenler satışını yüksek bulmadığı elemanları bu sebepten işten çıkarır daha verimli eleman alırlar. Kaliteli eleman bulduklarında onlar için maaşın hiçbir önemi yoktur. Çünkü işverenin beklentisi ödeyeceği maaştan çok iş hacminin artmasıdır. Elemanın dükkana artı bir şeyler katmasını bekler. Bu sebeple verdiği maaş standart değildir.

3-    Yaptığı ciroya uygun kaliteli eleman arayanlar
Bir işyeri düşünün yıllardır aynı yerde aynı hizmeti veriyor. Standartların üstünde ürün satıyor ve standartların üzerinde para kazanıyor. Yani işletme eski ve tanınmış. Aylık yaptıkları ciro normallerinin 3-4 katı. Sattıkları ürünler hep üst kalite. Müşterileri sayıca çok ve oldukça elit kişilerdir.
Şimdi böyle durumlarda işveren eleman ararken kaliteli donanımlı eleman arar. İş ve eleman konusunda, işveren oldukça tecrübelidir. Şimdiye kadar birçok eleman değiştirmiş, çalıştırmıştır.
İşveren kendi sattığı ürünleri tanıyan kendi müşterisine hitap edebilecek kapasitede bir eleman arar. Tabi bu konularda işveren tecrübeli olduğu için standartların üzerinde tecrübeli eleman aradığını ve bu elemanın normalin üzerinde maaş beklentisi olduğunun bilincindedir. Bu tarz işyerlerinde ve işverenlerde maaşın hiçbir önemi yoktur. Genelde böyle işyerlerinde yeni mezun ya da mesleğe yeni girmiş elemanlar tercih edilmez.

4-    İş hacmini hesaplamadan patron zihniyeti ile kendi belirlediği ücrete çalışacak eleman arayanlar
Genelde uzun vadeli ticari planları olmayan işletmeleri içerir. Uzun ömürlü plan yapmadıkları için ticaretlerinin pek sağlam ve güvenilir olmadığı açıktır. İşveren çalıştıracağı elemana bir fiyat biçer. “Şu fiyata eleman arıyorum” der. Genelde böyle işyerlerinde, işverenle eleman arasında problemler yaşanır. Genelde eleman belli bir süreden sonra işten ayrılır. Bazen de disiplinsizlik, işverenin ne istediğini bilmeme, firmanın inişleri çıkışları gibi nedenlerle eleman işten çıkartılır.
Çünkü her iki tarafında bir amacı yoktur. Yani iki tarafta ne istediğini bilmez. Zaten çok kaliteli olduğunu düşünen elemanlar bu ve benzeri işyerlerinde çalışmazlar.  En çok problem yaşanan kategori tipidir!
İstisnai durumlarda vardır. Bazı işverenler hesap kitap yapmadıklarından elemana yüksek ücret vaatlerinde bulunurlar. Nihayetinde bu maaşı ödeyemezler. Bu da eleman için sıkıntılı bir durum olur ki birçok eleman işverenden alacaklı olarak işten ayrılır.

5-    Tercihlere bakarız kendimizce değerlendiririz diyerek keyfe keder eleman arayanlar
Yüksek ihtimal işverende aynı dükkanda çalışacaktır. İşverenin diğer elamanları da mevcuttur. Yani işyerinde yeni işe alınacak eleman dışında en az bir kişi daha çalışıyordur. Böyle durumlarda işveren ve diğer eleman zaten konuya hâkimdir. Eğer yeni bir eleman daha alalım diyorlarsa gayet rahat birden fazla kişi ile iş görüşmesi yaparlar. Sonuç olarak değerlendirirler. Tecrübesiz bir eleman alalım işi öğretelim derlerse düşük maaş verelim hesabı yaparlar. Tecrübeli bir eleman alalım biraz daha hız kazanalım derlerse ona göre maaş verirler.  Duruma göre değerlendirirler.  Genelde bu ve benzeri iş yerleri seçenekleri görmek ve ona göre plan yapmak isterler.
•    Tecrübeli bir eleman seçerlerse ona göre ücret verirler. Kendi iş yüklerini tecrübeli elemana da pay ederler. Bu işten en çok işveren kârlı çıkar. En çok işveren kendi üzerinde ki iş yükünü yeni tecrübeli elemana yıkar. Dolayısıyla işveren kenara çekilme yolunda ilerler.  Farklı sektörlere atılır, dükkana ayırdığı zamanı azaltır vs. Böyle durumlarda tecrübeli eleman herhangi sebepten işten ayrılırsa, işveren genelde tecrübeli eleman arar ki boşluğu doldurabilsin.
•    Tecrübesiz bir eleman seçelim kendimize göre işi öğretelim derlerse düşük maaşla çalıştıracakları bir eleman seçerler. O elemana bilgi ve tecrübe yüklerler. İlk başlarda biraz zorlanırlar ama zamanla eleman yetişince işveren kendi yükünü de elemana yükler. Bu tecrübesiz eleman, zamanla işverenin işyerine uygun kaliteli bir eleman olmuş olur.
Tecrübesiz elemanı seçerlerse iki sonuç çıkar.
A-) Eleman bilgiyi ve tecrübeyi depolayınca aldığı maaşı yetersiz görür. Artık kaliteli bir eleman olmuştur. Bu maaşa çalışmam der ve bir üst basamağa geçer. Vefalı bir elemansa siz bana iş öğrettiniz bir süre daha aynı maaşa katlanırım der. Ama illa ki o eleman zâm ister ya da işten çıkar. Ya da işveren gerçekten o elemanın yetiştiğini düşünüyorsa o elemanı mutlu edecek hak ettiği maaşı öder ve kendi yetiştirdiği elemanla yola devam eder.
B-) Eleman büyük olasılıkla kendi işletmesini açabilecek duruma geldiğini anlar. Belli bir süre sonra kendi işyerini açmak için işten ayrılır. Mutlu ayrılırlar.

Anlaşıldığı üzere temelde maaş konusu iki şekilde bütünleşir ve değerlendirilir.
1-) Kendini tanıyan, yapacağı işi bilen, kalitesine bir fiyat biçen ve hedef koyan eleman
2-) Biçtiği bu fiyatı kazanabileceği işyeri arayışı

Bu iki seçenek tek başlıkta toplanırsa başarılı olunur. Birinde sıkıntı varsa başarısız bir iş hayatı olur.
Hangi işin hangi elemanı olursak olalım sürekli kendimizi geliştirmemiz ve hedef koymamız lazım. Aksi halde gereksiz tartışmalarda boğulur ve bocalarız. Rüzgârda savrulan yaprak misali oradan oraya uçar gideriz.
İş hayatınızda başarılı olmanızı dilerim.
Optisyen İsmail UYAR

İletişim:

https://www.facebook.com/optisyen

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.