Optisyen Tuba YILDIRIM: 2018 Fuarı Panel Konuşması – OptisyenCOMOptisyenCOM

1 Ekim 2023 - 09:08
SON DAKİKA

Optisyen Tuba YILDIRIM: 2018 Fuarı Panel Konuşması

Optisyen Tuba YILDIRIM: 2018 Fuarı Panel Konuşması
Son Güncelleme :

21 Eylül 2020 - 8:09

2018 Silmo Optik Fuarın ”Geleceğe Yön Verecek Optisyenler ” Paneli Optisyen Tuba YILDIRIM’ın Konuşma Metni

TUBA YILDIRIM:

Değerli meslektaşlarım,

Öncelikle hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

Bugün sizlere buradan oda oluşum süreci ile ilgili birkaç önemli bilgi vermek istiyorum.

Biliyorsunuz ki yaklaşık 1 yıl kadar önce oda oluşum süreci hızlandı ve eski Başbakanımız Binali Yıldırım ve buradan mesleki siyasete girmemek adına ismini bahsetmeyeceğim fakat müteşekkir olduğumuz bazı başkanlarımızın girişimiyle oda yasamız meclisten geçti.

Fakat takriben 3 ay içerisinde oda sürecini başlatmayı hayal ederken bazı olumsuz durumlarla karşılaştık.

Bunlardan en önemlisi sermayenin oda oluşum sürecini baltalamak için yaptığı çalışmalardı. Başlangıçta oda oluşumunu engellemek için mecliste uzun uğraşlar veren sermaye, bu çabaların sonuçsuz kaldığını ve oda yasasının meclisten geçtiğini görünce, süreci baltalayabilmek için başka bir yöntem geliştirdi ve bazı dernekler kurdu.

Oda yasası çıktıktan sonra hukuksal olmayan bir süreç zorlanarak bu derneklerin oda oluşum sürecine dâhil olması için yasal yollara başvuruldu. Böylece sermaye, geçici delegasyonu ele geçirerek istediği maddeleri tüzüğe koydurabilecek, onu başaramazsa süreci yavaşlatacaktı. Öyle de oldu. Yaklaşık olarak 1 yılın sonunda mahkeme kararı çıktı ve kurulan 25 kadar derneğin oda oluşum sürecine katılamayacağına karar verilmiş oldu. Fakat oda oluşum sürecimiz 1 yıl kadar geciktirildi. Bu süreçte ise sermayenin maalesef uyanık olmamız gereken çeşitli kazanımları oldu.

Şu anda artık TİTCK’nın bir toplantı düzenleyerek delegasyonu çağırmasını, geçici delegelerin katılımıyla geçici Birlik Yönetiminin oluşmasını ve bu yönetimin Oda-Birlik Tüzüğü’nü yazmasını beklemekteyiz. Bu sürecin artık hızla gelişeceğini ummaktayız.

Peki, bundan sonra neler olacak? Geçici Birlik Yönetimi tüzüğü yazarak oylayacak ve belirlenen bölgelerde tüzüğe uygun şekilde geçici odalar kurulacak. Geçici odalar ise kurulumlarından itibaren en fazla 6 aylık süre sonunda seçime gidecekler ve asıl Oda Yönetim Kurullarını belirleyecekler. Seçilen oda temsilcileri, yine aynı seçimde aynı liste üzerinde belirlenen Birlik Delege’lerini Asıl Birlik Yönetimi’ni seçebilmek için Ankara ya gönderecek. Böylece çatı Birlik Yönetimi de oluşmuş olacak.

Kısacası bizleri heyecan dolu yeni başlangıçlar bekliyor. Artık mesleğimizin daha disiplinli, kendi içerisinde kuralları ve yönetim şekli olan, adil, meslektaşını koruyan, halkın göz sağlığına saygılı yeni bir döneme girdiğine hep birlikte şahit olacağız inşallah…

Hepinizi saygıyla selamlıyor ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Tuba YILDIRIM

Optisyen

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.