Optisyen İsmail UYAR: FRANSA'DAKİ GÖZ MUAYENESİ – OptisyenCOMOptisyenCOM

20 Nisan 2024 - 16:47
SON DAKİKA

Optisyen İsmail UYAR: FRANSA’DAKİ GÖZ MUAYENESİ

Optisyen İsmail UYAR: FRANSA’DAKİ GÖZ MUAYENESİ
Son Güncelleme :

20 Eylül 2020 - 14:52

Daha önce Fransa ile ilgili küçük bir araştırma yapacağımı söylemiştim. Umarım farklılıklar dikkat çeker.
FRANSA -1-

Öncelik Fransa Avrupa ülkesi olmasına rağmen Sağlık sisteminde Türkiye’nin son derece gerisinde kalmış bir ülke. Göz hekimi sayısı ise ülke için yetersiz.

Fransa Nüfusu : 66 Milyon Göz Hekimi Sayısı : 5300 Gözlükçü Sayısı : 25 BİN
Türkiye Nüfusu : 80 Milyon Göz Hekimi Sayısı: 3500 Gözlükçü Sayısı : 6 BİN

Rakamlar şaşırtıcı öyle değil mi?

• Fransa’da bir kişi göz muayenesi olmak için en az 3 ay önceden randevu almak zorunda.

• Fransa’da her yıl 200-250 göz hekimi emekli oluyor.

• Fransa’da ortalama her yıl 150 göz hekimi mezun oluyor. Göz hekimi kontenjanını artırmak isteseler de henüz başarılı olamamışlar.

• Fransa’da muayene kesinlikle göz hekimi tarafından yapılmalı fikri savunuluyor. Bu yüzden Avrupa ülkesi olan Fransa ‘da göz muayenesi sadece göz hekimleri tarafından yapılıyor.

• Fransa’da 10 Bin kişiye ortalama 4 gözlükçü düşüyor. Ülkede 25 Bin gözlükçü var.

• Ülkemizde gözlükçülük Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık mesleği olarak görülmekte iken Fransa’da ticaret mesleği olarak tanınmıştır. Üstelik Fransa ECOO’ya üye bir ülke de değildir. (ECOO : Avrupa Optometri ve Optik Konseyi)

• Fransa ekonomik yapı olarak güçlü bir ülke olduğundan çok sayıda özel sigorta şirketi bulunmaktadır. Gözlük almak isteyen bireylerin gözlük almasında bu sigorta şirketlerinin payı büyüktür. 2018 yılı itibariyle Fransa alınan gözlüğün tamamının devlet desteği ile verileceği yönünde çalışmalar yapacaklarını açıkladılar. Fransa Sağlık Hedeflerine göre 2019 yılında gözlük tutarının tamamını ödemeyi planlıyorlar.

• Fransa’da progresif cam kullanım oranı çok yüksek. 40 yaş üstü herkes progresif cam kullanması konusunda bilgilendiriliyor. İkisi bir arada cam kullanmak nerede ise alışkanlık haline getirilmiş. Bunu Fransa’da ikamet eden gurbetçilerimizden de gözlemlemek mümkün.

Tabloya bakıp ilginç bulduğunuz detayları yorumlayabilirsiniz.

Optisyen İsmail UYAR

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.