Optisyen Hamit EFENDİOĞLU: İnternetten Lensi Kim Satıyor? – OptisyenCOMOptisyenCOM

20 Nisan 2024 - 16:24
SON DAKİKA

Optisyen Hamit EFENDİOĞLU: İnternetten Lensi Kim Satıyor?

Optisyen Hamit EFENDİOĞLU: İnternetten Lensi Kim Satıyor?
Son Güncelleme :

20 Eylül 2020 - 14:16

İNTERNETTEN SATILAN LENSLERİ KİM TEMİN EDİYOR ?

İNTERNETTEN SATILAN LENSLERLE KİM MÜCADELE EDİYOR ?

SEKTÖRÜ TEMSİL ETTİĞİNİ SÖYLEYEN BİREYLERİN TAVRI NASILDIR ?

BİZ OPTİSYENLERİN TAVRI NE OLMALIDIR ?

Biz gözlükçüler olarak hepimizin şikayetçi olduğu konulardan bir tanesi de internetten satılan lensler bir tanesi de hastane ve doktorların lens satmasıdır !

Dünya da lens üretimi yapan firmalar belli
Türkiye’de lens toptancılığı yapan firmalar
İnternetten lens satan siteler ve sayısı belli
Gözlükçünün sattığı lens sayısı belli
İnternetten lens satan kişilerle mücadele edenler belli

BU GÜNE BAKALIM :

Lens üretimi yapan firmalara internete lens vermeyin deniliyor. Üretici firma ne diyor ‘’ben gözlükçüye veriyorum ‘’ diyor. İnternetten lens satan siteler biz gözlükçüler gibi toptan lens satan firmalardan lens almıyorlar. Direk üretici firmadan yüksek iskonto ile lens alıyorlar!
Türkiye’de lens toptancılığı yapan firmalar üretici firmalara tepki koyamıyor ! Bir tane toptan lens satan firma, üretici firmaya tepki koyduğu zaman diğerleri destek olmak yerine sinsice seviniyor. Tepki koyan toptancı firma ile üretici firmanın arası bozulunca diğer toptancı lens firmaları buna seviniyor. O satamazsa ben daha çok satarım zihniyeti ile olaylara yaklaşıyor.
İnternetten satılan lens sayısı, gözlükçülerin sattığı lens sayısından daha fazla. Çünkü bu sistemi üretici firmalar destekliyor. Üretici firma her ülkede daha az hizmetle daha çok satma derdinde. Bu yüzden interneti destekleyen üretici firmalar her zaman sanal satışa yoğunlaşıyor.
Doktorların lens sattığından şikayetçiyiz ! Eee doktorlara lens veren direk üretici firma! Doktorları yurt dışında geziye götüren toplantı seminer veren direk üretici firma ! Yıllardır bunu engelleyen kimse çıkmadı!
Bu gün bütün sektör temsilcileri internetten lens satan sitelere savaş açıyor. Oysa sorunun kaynağı üretici firmalar. Kimse üretici firmalara ses çıkaramıyor! Neden ? Çünkü sektör temsilcileri de farklı yollardan üretici firmalarla lens ticareti yapıyor.

Gözlükçüler Ne Yapıyor ?

Gözlükçü hangi toptancı da yada hangi oluşumda lens ucuzsa ordan almayı tercih ediyor. Yani gözlükçü de ucuza alacam derdi ile sorunun kaynağı olan üretici firmaya hizmet ediyor. Yani lensi nerden alırsak alalım sorunun kaynağı olan üretici firmalara hizmet etmiş oluyoruz ya da hizmet etmek zorundayız! Çözüm ?

BİZLERİN NE YAPMASI LAZIM ?

Lensi Türkiye’de üretecek bir yapılanmaya gitmemiz lazım. Buna öncelik edecek kişileri desteklememiz lazım.
Lensi Türkiye’de üreteceğim diyen kişiler varsa özellikle onları desteklememiz lazım. Üret kardeşim biz yanındayız demek lazım.
Üretici firmalarla arasını bozmaya korkan ya da üretici firmalarla ekstra ticaret yaparak kendi oluşumlarını ön plana çıkarmaya çalışan sektör temsilcilerini iyi tanımak lazım.
Sonuç kapitalist ve sermayesi güçlü üstelik birde üretici firma ise ya sesimizi çıkarmamamız teslim olmamız lazım. Ülkemizde at koşturanları sadece izlemekle yetineceğiz.

Ya da bu zincirleri kırmak lazım !

Aslında mesele şu ki : Sizi temsil etmesi için birini seçiyorsunuz. O sizi temsil eden birisi, sizin düşmanınızla savaşmak yerine düşmanla şahsi ticaret yaparak, düşmanın ürünlerini size satmaya çalışıyor. Bundan kâr elde ediyor.

Nacizhâne fikrim şudur ki : Bizi temsil edecek adamlar ticaretle uğraşmasınlar. Bundan sonra ticaretle uğraşan temsilci seçmeyelim !

Hamit EFENDİOĞLU

– Optisyen –

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.