Optisyen Emrah KALENDER: Yerli Yersiz Tartışmalar! – OptisyenCOMOptisyenCOM

23 Mayıs 2024 - 08:53
SON DAKİKA

Optisyen Emrah KALENDER: Yerli Yersiz Tartışmalar!

Optisyen Emrah KALENDER: Yerli Yersiz Tartışmalar!
Son Güncelleme :

20 Eylül 2020 - 14:13

YERLİ YERSİZ TARTIŞMALAR

Son günlerde yerli ve milli meseleler üzerinde bir çok tartışmalar yaşıyoruz.

Bizler Genç optisyenler olarak bu tarz gereksiz tartışmalarla gündemi meşgul eden, meslektaşlarımızı ayrıştıran ve/veya kavga etmesine sebep olan, dernek yöneticisi olupta yönetici olduğunu unutan adamların açtığı tuzak konulara zaman harcamadık harcamayacağız.

Sadece aynı derneğin bir üyesi optisyen olarak şahsi fikirlerimi kısaca optisyen kardeşlerimle paylaşmak istiyorum.

Kim istemez ki ülkemiz de tüm sermaye %100 yerli olsun, kendi ürünlerimizi tasarlayalım ve üretelim. Ancak tarım ülkesi olarak et, sebze ve meyve ithal ediyorken hiç bir kurumdan %100 yerli olmasını bekleyemeyiz.

Bu şartlar altında yerli firma arıyorsak eğer kazancını, ülkemizde yatırıma harcayan, vergi kaçırmayan, yerli eleman çalıştıran, mesleki eğitimlere katkı sağlayan firmalara bakmalıyız.

Kazancın altını çizerek söyledim. Çünkü bazı zihniyetler kendi perakende mağazalarında ithal ürün satar iken başka firmalara yüklenmektedir.

Öncelikle bizi temsil eden derneğimize bakmamız gerekir ise, 2017 yılında yerli ürünlere destek ve derneğin bir çok alanda hizmet edebilmesi için iktisadi işletme adı altında bir ticaret başlatmıştır.

Bu işletme hakkında bizleri Sayın Turgut Vardi, bir video yayınlayarak bilgilendirmiş ve sene sonunda bu işletmenin getirdiği katkı derneğimizin ihtiyaçları, mesleki eğitim organizasyonları, otel buluşmaları, dernek binası ve hatta işleri yolunda gitmeyen meslektaşlarımıza uygun kredi sağlanması gibi vaatlerde bulunmuştur.

Bu videoda raflarda yabancı sermaye ürünlerin bulunması gözlerden kaçmaz iken, yerli firmaları desteklediğini söyleyen dernek yöneticilerimiz acaba yabancı sermayeli ürünlerin pazarlamasını yaparak vaatlerde bulundukları bu konulardan hangisini gerçekleştirdi?

İktisadi işletme kurulduğundan bu güne kadar derneğe ve meslektaşlarımıza ne gibi katkılarda bulundu?

Dernekler üyelerini temsil eder, onların huzur ve refah içinde çalışmasını sağlar, bilgilendirir, sorunlarını çözer.

Dernek temsilcileri gerek sosyal medya olsun gerekse internet sitesi olsun toplumu ayrıştırıcı ve itici söylemlerde bulunmamalıdır.

Sen, ithal ürün satan yerli bir firmaya, ” toplumun zekası ile alay ediyorsun” dersen, Türkiye’deki tüm yerli optisyenlik müessesesi, üretici ve toptancı firmalara hakaret etmiş olursun.

Senin söylemine göre bu ülkede yerli ve milli gözlükçü yok demektir!

Şartlar yabancı sermayeyi maalesef olmazsa olmazımız yapmıştır. 5 tl devlet desteğinin bizlere hiç bir katkısı olmadığı gibi kurum çerçeveleri %150 zamlandı, ithal çerçeve yerliden daha uyguna satılmaya başladı, bunun önüne geçilebildi mi? Hayır…

Şimdi burada yerli üreticimi kazandı, optisyenlik müessesesimi, yoksa ithal ürün getiren firma mı?

Bu bağlamda soruyorum,

*Desteklenilen ve yerli sermaye denilen çerçeve firmalarında acaba ithal ürün bulunmuyor mu?

*Yerli üretim yapan firmalar dolar yükseldiğinde zam yapmıyor mu?

*Gözlükçü ve tedarikçi firmalara müslüman mahallesinde salyangoz satıyorsunuz demeye utanmıyormusun? (Yerli mağazayız ama ithal üründe satıyoruz.)

*Derneğin, Ankara’da reçetsiz lens satışını belgelediği ve satan firmadan şikayetçi olmadığı doğrumu? Ankara’da reçetesiz lens satanlardan neden şikayetçi olunmadı? Reçetesiz satan kişiden para alındığı iddaları doğru mu?

*İktisadi işletme verdiği vaatleri ne zaman yerine getirecek?

* İktisadi işletmenin genel kurulda zarar ettiği söylendi. Bu zararı kim nasıl karşılayacak?

Anlaşıldığı üzere kavga etmek, birilerine cevap vermek, tartışmak, meslektaşlarımız arasına nifak sokmak, insanları kavgaya itmek kolay olandır. Biz Genç Optisyenler olarak kolay olanı seçmedik seçmeyeceğiz!

Bu yazıyı ilk ve son olarak yazıyorum. Umarım ne demek istediğim anlaşılmıştır. Her optisyen benim yazdığım bu yazı gibi yazı yazar, eleştirir, sorgular, vs eylemlerde bulunursa iş içinden çıkılmayacak bir boyuta girer. Bu yüzden örnek teşkil etmesi açısından şahsi olarak yazdım!

Bizler Genç Optisyenler olarak bir çok proje üzerinde mesleğimizin daha ileriye nasıl gidebileceğinin planlarını yaparken, bizi temsil eden yöneticilerin görev ve sorumluluklarını unutarak mahalle ağzı ile ortalığı karıştırması yaşlarına yakışan bir davranış değildir.

Emrah KALENDER

Optisyen

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.