Optisyen Emrah KALENDER 2018 Fuarı Panel Konuşması – OptisyenCOMOptisyenCOM

20 Nisan 2024 - 17:26
SON DAKİKA

Optisyen Emrah KALENDER 2018 Fuarı Panel Konuşması

Optisyen Emrah KALENDER 2018 Fuarı Panel Konuşması
Son Güncelleme :

21 Eylül 2020 - 7:49

2018 Silmo Optik Fuarında düzenlenen ”Geleceğe Yön Verecek Optisyenler ” Panelinde Optisyen Emrah KALENDER’in Konuşma Metni:

Emrah KALENDER :Bizlerden desteğini bir an olsun esirgemeyen değerli meslek büyüklerim, Gerek sosyal medyada, gerekse bu tarz etkinliklerde bizleri yalnız bırakmayan optisyen meslektaşlarım ve eğitimine devam eden öğrenci kardeşlerim;

Yıllarca sabırla ve çabayla tohumunu attığımız bir oluşumun ilk meyvesini verdiği bu günde, sizleri aramızda görmekten onur ve gurur duyuyoruz.

Bu yola çıktığımız ilk günden bu yana, sektörde birlik ve beraberliği sağlamak, optisyenlerin ise hak ettiği değeri kazanmaları için çalıştık.

Optisyenler kendi meslekleri ile ilgili alınacak kararlarda söz sahibi olmalıydı.

Görüyorum ki bu konuda büyük yol almış, sektöre yön veren, birçok platformda sesini duyurabilen ve hatta mesleki geleceğimiz için yeni yol haritası çizebilecek konuma gelmiş durumdayız.

Bundan sonra daha çok çalışmak ve mesleki konularda daha etkin rol almak biz optisyenlerin görevidir. Adım adım geldiğimiz bu yolları koşarak devam etme zamanı gelmiştir. Bu bağlamda ilk hedefimiz tabi ki eğitim olacaktır.

Gözlükçülük mesleği tarihi çok eskiye dayanan, temelinde sağlık hizmetini barındıran ender mesleklerden biridir. Her sağlık mesleğinde olduğu gibi bizde de eğitimin önemi büyüktür.

Bunun bilinci ile ilk adımları öncelikle optisyenlik bölümü öğrencilerinden, bizlere ulaşan birçok soru ve sorunları çözerek attık.

Gerek meslektaşlarımızın gerekse yeni mezun optisyen kardeşlerimizin bilgi tazelemesi ve yeni yeni bilgiler edinilmesi adına sosyal medya aracılığı ile optisyenlik bölümü eğitim ve tecrübe atölyesini faaliyete geçirdik.

Mesleğinde bilgi ve tecrübesi ile isim yapmış meslektaşlarımızın bulunduğu bu atölye gün geçtikçe büyümeye devam ediyor.

Bir yandan üniversitelerimize seminer düzenlerken, diğer yandan okullarda ki eksik materyallerin temini için çalışmalar yaptık.

Önümüzdeki günlerde daha kapsamlı ziyaretlerinde planını yapıyoruz.

Birlik ve beraberlik adına çıktığımız bu yolda bizler elimizi taşın altına koyduk.

Artık hep birlikte o taşı kaldırma vakti gelmiştir.

Gönül isterdi ki; bu çalışmaları dernek çatısı altında yürütebilelim. Ancak düşüncelerin uyuşmadığı ve hatta çatıştığı bir ortamda bu mümkün olmadı. Yıllardır yok sayıldık.

Sizlere bu konuda geçmişte yaşadığımız bir olaydan kısaca bahsetmek isterim.

Her yıl Anıtkabir’de kutladığımız 1 Haziran Gözlükçüler ve Optisyenler gününü 2015 yılında bazı yetkili kişiler tarafından İstanbul’da kutlama kararı alındı. Derneği arayarak bu konu hakkında bilgi aldım. Gözlükçü ve optisyenlerin bu resepsiyona katılma şartları, kişi başı 500 TL ücret ve restorandan randevu alınması olduğunu öğrendim

Düşünün ki; derneğe senelik 300 TL ücret ödüyorsunuz ve size özel olan bir günü kutlamak için, bir gecede 500 TL sizden talep ediliyor. Bu bize saçma gelse de yine de işin aslını öğrenmek için randevu talebinde bulundum. Aradığım restoran katılımın sınırlı olduğunu ve yerin kalmadığını söyledi.

Evet o sene Optisyenler ve Gözlükçüler günü seçilmiş 30 kişi ile kutlandı. Acaba o gün orada optisyen var mıydı ?

Bu saçmalığı içimize atamazdık. Sosyal medya aracılığı ile yok sayılan optisyenler adında bir makale ile bu olayı anlattım. Çok geçmedi ertesi günün sabahı saat 9’da telefonum çaldı. Dernekten yetkili bir ağabey aynen şunu söyledi; ‘’Çok biliyorsanız gelin bu işi siz yapın.’’

Eyvallah deyip efendiliğimizi bozmadık.

Şimdi buradan sesleniyorum;

Evet, bizler bu işi sizden daha iyi yapıyoruz. Bunu en son düzenlediğimiz gözlükçüler ve optisyenler gününde ispatladık. Çünkü bizim hedefimizde birlik ve beraberlik var. Düzenlenmesi gereken eğitim ve staj sistemi var, kamuda optisyen istihdamı var.

Bizler sadece kendi iş yerimizin geleceği için ucuza mal alıp ucuza satma peşinde değiliz.

Konuşmama Cenap Şehabettin’in çok sevdiğim bir sözü ile son vermek istiyorum.

“Zirvelerde kartallarda bulunur yılanlar da ; ancak birisi oraya süzülerek diğeri sürünerek gelmiştir. Önemli olan nerede olduğunuzdan çok nasıl geldiğinizdir”

Saygı ve Sevgilerimle

Emrah KALENDER

Optisyen

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.