Optisyen Ayhan DEMİRCAN: Atanamayan Tek Bölüm Optisyenlik – OptisyenCOMOptisyenCOM

24 Mayıs 2024 - 17:08
SON DAKİKA

Optisyen Ayhan DEMİRCAN: Atanamayan Tek Bölüm Optisyenlik

Optisyen Ayhan DEMİRCAN: Atanamayan Tek Bölüm Optisyenlik
Son Güncelleme :

20 Eylül 2020 - 14:04

Sağlık personeli olmasına rağmen ataması olmayan tek bölüm optisyenlik…

Öncelikle sizlere optisyenlik ve kamuda istihdam hakkında kısa bir özet geçmek istiyorum.

Ülkemizde 1993 yılında açılan optisyenlik bölümleri ile mesleğimiz, 2004 yılında yayınlanan 5193 sayılı kanunla yeniden şekillenmiştir. Ne acıdır ki 1995 yılından 2004 yılına kadar mezun optisyenler almış oldukları diplomaları ile optisyenlik müesseseleri açamamışlardır. Tam 9 yıl sürmüş…

2004 yılından bu yana tam 14 yıldır ise sağlık personeli olmalarına rağmen hiçbir optisyene kamuda kadro verilmemektedir.

2004 yılında 5193 sayılı kanunun çıkması ile bir optisyenin projelendirdiği ve kamuda istihdam konusu yıllardır gündem de olmasına rağmen bir başarı sağlanamamıştır.

Farklı yıllarda farklı optisyen grupları tarafından yeni adımlar atılmak istense de Sağlık Bakanlığı hiçbir dönem atamasında optisyenlere yer vermemiştir.

Son 2 yılda genç ve girişimci bazı optisyen arkadaşların yoğun çaba ve istekleri ile meclis gündemine taşınsa da yine maalesef ki başarıya ulaşamamıştır.

Öncelikle her yıl ülkemizde ki üniversitelerde yaklaşık 3000 kişiye optisyenlik bölümü kadrosu açılmaktadır.

Ülkemizde ki optisyenlik müesseselerinin sayısının yıllık artışına baktığımız zaman mezun optisyenlerin işsiz kaldığı izlenmektedir.

Yıllardır ‘’optisyenlik bölümleri çoğalsın, optik mağazalarda çalışanların hepsi optisyen olsun ‘’ fikrini her platformda savunan kimseler ve sektörel sivil toplum örgütleri maalesef ki somut, başarı oranı yüksek çalışmalar da yapmamışlardır.

Peki bundan sonra neler yapabiliriz?

Öncelikle bilinmesini isterim ki kamuda istihdam optisyenin hakkıdır. Mesleğimizde yaşadığımız sorunlar ele alındığında bu gün resmi kurumlarda optisyenlerin çalışması bir zorunluluktur.

Yıllardır kamuda istihdam için mücadele edenler yalnız ve yalnız optisyenlerdir.

Bundan sonra daha ciddi, daha resmi ve daha kalabalık eylemler ve çalışmalar yapılmalıdır ki sesimizi devletin en üst kademelerine kadar duyurabilelim. Bunu yapacak olanlarda yine optisyenlerdir.

Bu gün hiçbir sivil toplum örgütü ya da sektörden kimseler farklı sebeplerden dolayı bu konu üzerine yoğunlaşamazlar !

Yapılacak bir şey varsa onu yapacak olan yine optisyenler olacaktır.

Önümüzde ki aylarda (ülkemizin içinde bulunduğu siyaset gündemi nedeniyle) başta İstanbul olmak üzere bir çok ilde optisyenlerle konuyu müzakere etmek adına buluşmalar tertip etmeyi amaçlıyoruz.

Gerçekten optisyenler kamuda istihdam konusunda gereken ilgi ve hassasiyeti gösterirlerse daha etkin eylemlere ve organizasyonlara imza atabiliriz.

Optisyenler daha etkin ve kalabalık eylemler gerçekleştirmediği taktirde, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da başarısız olunacaktır.

Zaman dayanışma ve aynı heyecanı gösterme zamanıdır.

Saygılarımla.

Optisyen Ayhan DEMİRCAN

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.