Neslihan DEMİRÖZ: Staj Yeri Bulamayan Öğrenciler İçin – OptisyenCOMOptisyenCOM

21 Mart 2023 - 21:34

Neslihan DEMİRÖZ: Staj Yeri Bulamayan Öğrenciler İçin

Neslihan DEMİRÖZ: Staj Yeri Bulamayan Öğrenciler İçin
Son Güncelleme :

21 Eylül 2020 - 15:20

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde ODA BİRLİK HAKKINDA GÖZLÜKÇÜNÜN MERAK ETTİĞİ SORULAR diye bir başlık açarak gözlükçülerin merak ettikleri soruları derledik ve topladık.​ Bu sorulardan bir tanesi ” BİRLİK  Optisyenlik öğrencilerinin ”staj yeri bulamıyorum” konusunda şikayetlerini giderebilir mi?  ”  şeklinde soruldu.

” Optisyenlik öğrencilerinin ”staj yeri bulamıyorum” şikayetlerini nasıl giderebiliriz ? ”  İşte bu soruyu Işık Üniversitesi Öğr. Gör. Neslihan DEMİRÖZ GEZER  hocamıza sorduk. Bizlere zaman ayırıp sorumuzu cevaplandırdığı için Neslihan DEMİRÖZ GEZER hocamıza teşekkür ederiz.

Mesleki staj, eğitim öğretim boyunca edinilen teorik bilgilerin uygulamaya dökme imkanını sağlayan, iş hayatına ilk adımın atıldığı hazırlık dönemidir.

Mesleki tecrübe kazanmak için son derece önemli olan bu dönem, iyi değerlendirildiği taktir de üniversitede kazanılan teorik bilgiler ve uygulamalı eğitimler harmanlanarak eksikliklerin tamamlanmasına katkı sağlayacaktır.

Her alanda olduğu gibi Optisyenlik bölümü öğrencilerinin de mesleki staj uygulaması vardır. Staj yerleri optisyenlik müesseseleridir. Okullara göre farklılık gösteren süreleri 20 – 45 iş günü arasında değişen bu dönem yaz veya eğitim dönemi içinde de yapılabilmektedir.

Türkiye’de ki optisyenlik programı ve kontenjanların artması beraberinde, optisyenlik programı öğrencilerinin staj yeri bulma konusunda zorluk yaşamalarına neden olmuştur. Staj yeri bulma konusunda gerek İstanbul gerekse İstanbul dışında öğrenim gören öğrencilerin sıkıntılarını gidermek için optisyenlik müessesesi bulunan meslektaşlarımıza büyük görev düşmektedir. Mesleki bilgileri saklamak yerine paylaşmak esas olmalı, yeni yetişen optisyenlere bu konuda destek olunmalıdır. Ne kadar çok bilgi paylaşırsak meslek o kadar ileriye gidecektir. Gönüllü olarak stajer kabul etmek öğrencilerin gelişimlerine destek olmak, mesleğimize olan borcumuzdur.

Yeni oluşacak Oda-Birlik süreci mesleğimizdeki birçok eksikliği giderecektir. Staj konusunda da ÜniversitelerleOda’lar bir araya gelerek, karşılıklı protokol imzalayıp, bölgelere göre öğrencilere staj yeri desteği sağlamaları da diğer bir alternatif olabilir.

Neslihan DEMİRÖZ GEZER

[ Optisyen ]

Işık Üniversitesi Öğr.Gör.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.