Neden Başarısız Oluyoruz? – OptisyenCOMOptisyenCOM

21 Haziran 2024 - 08:19
SON DAKİKA

Neden Başarısız Oluyoruz?

Neden Başarısız Oluyoruz?
Son Güncelleme :

23 Eylül 2020 - 14:51

Neden giriştiğimiz işte bazen başarısız oluruz?

Tecrübelerime göre cevapların biri,
”kaçınılmaz yanılabilirlik”
Bazen yapmak istediklerimizin bazıları kapasitemizi aşar.
Normal hayatımızda ve ticari hayatımızda nasıl her şeye kadir değilsek her şeyi de bilmemiz mümkün değildir. Gelişen teknolojiden destek alsak dahi, her birimizin fiziksel ve zihinsel güçlerimiz sınırlı.
Olaylar normal hayatımız da ve ticari hayatımız da zaman zaman algımızın ve kontrolümüzün dışında kalır ve gelişir.
Kontrolümüz içinde kalanlar alanımızda yeterli bilgi beceri sahibi olduğumuz konulardır.
Örneğin; bazıları gökdelenler diker, bazıları kalp kirizi, beyin kanaması olan hastayı kurtarır, bazıları doğal afetleri tahmin eder.
Ya biz?
Biz kendi alanımız ve mesleğimizde sorunların üstesinden gelmek için ne kadar bilgi ve tecrübe sahibiyiz?
Başarısızlıkların sadece iki nedeni olabilir.
Birincisi cehalet. Hata insanlar için, onun için hata yapabiliriz. Çünkü bildiklerimiz ve bilim, işleyen mekanizmaların yalnızca kısmi olarak anlamamıza imkan sağlıyor.
İkincisi; yeterli bilgiye sahip olduğumuz halde uygulamada başarısız olmamız.
Son 20-30 yıl içinde bilim sayesinde o kadar çok yoğun bilgiyle donandık ki, beceriksizlik ve uygulamada ki başarısızlığımız cehaletin önüne geçti.
Karşı karşıya içinde olduğumuz sorun; Becerisizlik ya da beceri, sahip olduğumuz bilgiyi doğru ve tutarlı biçimde kullanabiliyor muyuz?
Onca sorunlar içinde teşhisi doğru koyup sorunların üstesinden gelebiliyor muyuz?
Başarısızlıkların, düşüncelerimizi bulandıran duygusal bir yanı olabilir. Cehalete bağlı başarısızlıkları affedebiliriz. Yapılması gereken şey en iyi şekilde bilinmiyorsa insanlar elinden gelenin en iyisini yaptığına inanır. Ama bilgi birikimi olduğu halde elimizden gelenin en iyisini yapmıyorsak işte bu affedilir gibi değildir.
Sonuç olarak başarmak için önce sorunları belirleyip zamanlama ve sıralamayı iyi yapmamız gerekiyor. Bunlara rağmen eğer başaramadıysak gözden kaçırdığımız noktaları belirleyip konu kişisel becerilerimiz ile alakalı ise ihtiyacımız olan, eğitim ve uygulamada kendimizi daha fazla geliştirmeliyiz.
Bradley J. Sugars derki; Kelimeler ilham verebilir, düşünceler kışkırtabilir, fakat sadece Aksiyonlar hayellerinizi gerçeğe dönüştürür.
Nuh OKUR
Gözlükçü

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.