Naz Esin BAŞKAN: Sokakta Satılan Gözlükler Engellenebilir Mi? – OptisyenCOMOptisyenCOM

20 Nisan 2024 - 16:55
SON DAKİKA

Naz Esin BAŞKAN: Sokakta Satılan Gözlükler Engellenebilir Mi?

Naz Esin BAŞKAN: Sokakta Satılan Gözlükler Engellenebilir Mi?
Son Güncelleme :

21 Eylül 2020 - 15:26

İnsanların göz sağlığını tehdit eden sokakta ve tezgahta satılan güneş gözlüklerinden tüm optik sektörü mensupları olarak şikayetçiyiz. Yıllardır bunun yasaklanması konusuna değindik. Şimdi önümüzde ODA-BİRLİK süreci var.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde ODA BİRLİK HAKKINDA GÖZLÜKÇÜNÜN MERAK ETTİĞİ SORULAR diye bir başlık açarak gözlükçülerin merak ettikleri soruları derledik ve topladık.​ Bu sorulardan bir tanesi ” BİRLİK güneş gözlüklerinin sokakta pazar da vb yerlerde yasaklanmasını sağlayabilir mi”  şeklinde soruldu.

Peki güneş gözlüklerinin sokakta ve tezgahta satılması engellenebilinir mi? İşte bu soruyu Naz Esin BAŞKAN Hocamıza sorduk. Bizlere zaman ayırdığı ve sorumuzu cevaplandırdığı için Naz Esin BAŞKAN Hocamıza teşekkür ederiz.

Güneş gözlüklerinin sokakta ve tezgahta satılması engellenebilinir mi?

Her şeyden önce birlik ve oda kuruluşları sonucu imtiyazlı bir meslek haline geleceğimizden dolayı bir optisyen olarak duyduğum memnuniyeti belirterek başlamak istiyorum.

Öncelikle bildiğimiz üzere güneş gözlükleri optisyenlik müesseselerinde satılıyordu.

Avrupa Birliği’ne tam üyelikle ilgili ülkemizin başvurusu sonrası özellikle Sağlık Bakanlığı’nı ilgilendiren konularda Avrupa Birliği müktesebatı dahilinde değiştirilen kanun ve yönetmeliklerle güneş gözlükleri Sağlık Bakanlığı’ndan alınarak Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlanmıştır.

Güneş gözlüklerinin koruyucu kapsamında değerlendirilmesine başlandı ve böyle de devam ediyor.

Ben de tüm meslektaşlarım gibi güneş gözlüklerinin optisyenlik müesseselerinde satılmasını istiyorum. Bu alanda yapılacak çalışmaları da destekliyorum.

Ancak konuya açıklık getirmesi adına sizlerle bir konuyu paylaşmak isterim. Yurt dışında katıldığım ECOO toplantısında vere plan kontak lenslerin koruyucu kapsamından çıkartılıp tıbbi cihaz yönetmeliğine girmesine yönelik çalışmaları yakından izledim. Burada ECOO bütün Avrupa Birliği ülkelerinden delil raporları talep etti. Bu talepte de vere plan kontak lenslerin göz sağlığı ile ilgili yarattığı sorunlar da toplanarak Avrupa Birliği Komisyonu ikna edildi. Bu çalışmaların sonucunda artık vere plan kontak lensler tıbbı cihaz yönetmeliğindedir.

Şunu belirtmek isterim ki yapacağımız her çalışmanın mutlaka gerekçeleri ve delilleri sunulmalıdır. Hepimiz biliyoruz ki güneş gözlükleri göz sağlığı açısından çok önemlidir. Biz yapacağımız çalışmalarda delil raporları temin etmeliyiz. Örnek verecek olursam; sokakta, markette, bijuteri ve benzeri yerlerde satılan Güneş gözlüklerinin TSE EN İSO 12312 standardına sahip olmadığının tespiti yapılmalı ayrıca güneş gözlüğü kullanımından zarar gören mağdurları belirlemeliyiz diye düşünüyorum. Bütün bu delilleri toplayarak sağlık şurasına sunmalıyız.

Biz Avrupa Birliği üyesi olmadığımızdan dolayı sağlık şurasının vereceği kararla tekrar güneş gözlükleri Sağlık Bakanlığı’na bağlanabilir. Ben de üniversitemle beraber bu konuda önemli çalışmalar yürütmekteyim. Zamanı geldiğinde bu çalışmaları sizlerle paylaşıyor olacağım. Saygılarımla.

Naz Esin BAŞKAN

– Optisyen –

Medipol Üniversitesi SHMYO Optisyenlik Bölümü Hocası

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.