Murat AKIN: Burama Kadar Geldi Artık – OptisyenCOMOptisyenCOM

20 Haziran 2024 - 03:13
SON DAKİKA

Murat AKIN: Burama Kadar Geldi Artık

Murat AKIN: Burama Kadar Geldi Artık
Son Güncelleme :

21 Eylül 2020 - 15:17

HERKESİN GÖZÜ BİZDE… BURAMA GELDİ ARTIK…

Çok müesseseli bir gözlük mağazasından alınmış bir güneş gözlüğünü, faturası ile birlikte sevdiğim bir arkadaşımın elinde görmem üzerine, ülkemin kanunlarının bana verdiği yetkiyi kullanarak GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANANLARIN, YENİSİNİ ALACAK OLANLARIN,YENİ KULLANMAYA BAŞLAYACAKLARIN VE HATTA SEVDİĞİNE HEDİYE ALACAKLARIN dikkatini çekmek üzere birkaç hususu paylaşmak istiyorum.

Öncelikle gözlükçülük hakkında kanunun ilk maddesinin “Fertlerin ve toplumun sağlığını korumak üzere….” diye başladığını, bu noktada uzun süredir beni rahatsız etmesine rağmen SUSTUĞUM, yetkililerden çözüm beklediğim bir konuda söz hakkım olduğunu belirteyim.

Bir insanın dünyaya gözünü açmasından kapamasına dek her yaş grubunun GÖZLERİ biz GÖZLÜKÇÜLERE emanettir. Bunu GÖZardı etmenin, ticari boyutu ön plana çekerek GÖZ SAĞLIĞINI hiçe saymanın vatan hainliğine eşit, insan haklarına aykırı ve düşmanca olduğu kesin ve değişmez fikrimdir. Bu sebepten üzerime düşeni yapmayı bir borç biliyorum.

Birazdan vatandaşın GÖZ sağlığını hiçe saymayı GÖZe almış devlet kurumlarımızdan, yasak olmasına rağmen TV, radyo ve sosyal medya aracılığı ile tüm reklam hilelerini ve vaatlerini kullanıp sadece kazancı odak edinmiş zihniyetten ve son olarak LAYIK OLMADIĞI bu durumun farkında olmayan TÜRK HALKI hakkında iki kelam edeceğim.

Bir gözlüğün cam ve çerçevesinin doğru hammaddelerden üretilmemesi; sağlık testinden geçmeden her yerde satışına izin verilmesi, bu kadar önemli bir organı, dünyaya açık, dokunabildiğimiz, öğrenmemizi sağlayan bu pencereyi zaman içinde büyük tehlikeye soktuğunu hiç mi bir devlet yetkilisi düşünemez? Nasıl fark edemez bile bile? Ne var bunun altında bir türlü aklım almıyor!

SİZE SESLENİYORUM SAYIN SORUMLULAR!

Ülkemize giren GÜNEŞ GÖZLÜKLERİNİN sağlığa uygunluğunu nasıl KONTROL ETMEZSİNİZ? Eskiden kaçak gözlükler vardı, şimdi kaçak değiller. Sağlıklı sağlıksız bütün güneş gözlüklerinin, insanların göz sağlığına uygunluğu DENETLENMEDEN tekstil mağazalarında, tuhafiye ve bakkallarda, bebek eşyaları satan yerlerde, oyuncakçılarda, hatta sokakta yerlerde ve pazar yerlerinde satışına NASIL İZİN VERİRSİNİZ? Belki de zararlarının hemen belirti vermemesi sizi bu işin öneminden uzaklaştırıyor.

Biraz sorun soruşturun.Uzun vadede neler kaybediyor insanlar bilin.Bununla ilgilenen bir birim kurun.

Mesela; KAMU SPOTLARI düzenlemelisiniz uzmanlardan fikir alarak, Çalışma Bakanlığı’ndan SAĞLIK BAKANLIĞI’na verirsiniz kontrolü, eskiden olduğu gibi. Bunun sonucunda TRAFİK KAZALARInı azaltabilir, kataraktın erken oluşmasını engelleyebilir, belirti vermeden ve yavaş yavaş gelişen SARI NOKTA hastalığını geciktirebilir, çocuklarımızın UV yi filtre edemeyen körpecik gözlerinin zarar görmesinin ÖNÜNE GEÇEBİLİRSİNİZ. Neymiş bu AB MÜKTESEBATI, neymiş bu TÜRK İNSANININ GÖZÜNDEN ÖNEMLİ OLAN? Her şeye HE demek olmaz. Sonuçta sağlıklı yada sağlıksız bütün güneş gözlüklerinden VERGİ GELİRİ elde ediliyor. Amaç dolaylı vergi ise HER ŞEY PARA DEĞİL diyorum ben.

Diğer bir konu gözlük sektöründe at koşturmasına GÖZ YUMULAN yabancı yatırımcıların Türk toplumunun göz sağlığını düşünmekten ziyade sadece ticari çıkar peşinde olup, ülkemizde gözlük kullanma oranının ve GÖZLÜKLÜLÜK BİLGİSİNİN azlığından faydalanıp, kanun ve yönetmeliklerdeki açıkları kendi büyük derneklerinin avukatları ile ayıklayıp, belki de parasal cezasını ödemesine rağmen yetkililerin dikkatini başka tarafa çekerek GELENEKSEL GÖZLÜK MAĞAZALARININ yapamadıklarını yapmaları, haksız rekabet yaratmaları, ve yasakların gerektiği gibi yasaklanamayışı. Bir hata bir kez yapılır kanımca.

Ya arkadaş; “GÜNEŞ GÖZLÜKLERİNDE ANNELER GÜNÜNE ÖZEL %50+%10 İNDİRİM” diye bir sosyal medya reklamı olabilir mi? Gözü koruyacak bir güneş gözlüğü bu fiyata olmaaazz. Hele hele ANNEYE hiç alınmaz. Hiçbir vicdanlı gözlükçü de böyle bir duyuru yapmaz. Çünkü GELENEKSEL GÖZLÜK MAĞAZALARI’nda çalışan optisyenler HALKIN GÖZ SAĞLIĞINDAN sorumlu olduklarını bilirler. Halkım da bunu bilmelidir. Sevgililer gününde de olmaz, yılbaşında da olmaz. İşte bu yüzden yasaktır. İşte tamda bu yüzden SAĞLIK BAKANLIĞI denetlemelidir, REKABET KURUMU devreye girmelidir, yada ÇALIŞMA BAKANLIĞInın yazdığı yönetmeliğe müdahale edilmelidir.

Yani birazcık MİLLİ VİCDAN yeterli ülkemizde göz sağlığını korumak için.

Son sözümde bana bir şey olmaz diyen, o güzel gözlerinin sağlığını düşünemeyen sevgili yurttaşlarıma. GÖZLERİMİZ ÇOK ÖNEMLİ. Doğumdan itibaren O’nunla öğreniyoruz hayatı.

Ne diyorlar? DÜNYAYA GÖZÜNÜ AÇTI,
Ne diyorlar? DÜNYAYA GÖZÜNÜ KAPADI.

Herşey bu ikisi arasında olmuyor mu? Sevdiklerimizi onlarla görüyoruz, O’nlar varken bize günlük işlerimizde yol gösterecek birine gerek yok. O’nlar yoksa HER ŞEY BULANIK, HER ŞEY KARANLIK.

Anlıyorum, bir yandan memleketin bütçesi dar,
Biz gözlükçülerin de her şeye bir çözümü var.

KALIN SAĞLICAKLA

MURAT AKIN
GÖZLÜKÇÜ

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.