Ekran Karşısında Geçen Süreye Dikkat – OptisyenCOMOptisyenCOM

20 Nisan 2024 - 17:15
SON DAKİKA

Ekran Karşısında Geçen Süreye Dikkat

Ekran Karşısında Geçen Süreye Dikkat
Son Güncelleme :

23 Eylül 2020 - 13:40

Pandemi nedeniyle uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma sürecinde; teknolojik cihaz (cep telefonu, bilgisayar, televizyon, tablet, oyun konsolu) günlük toplam teknolojik cihaz kullanım süreleri kullanım sürelerinde giderek artış görülmektedir. Ekran karşısında çalışmak göz ve kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarına neden olmaktadır.

Yapılan çalışmalarda cep telefonuyla uzun zaman geçirme neticesinde kullanıcılarda göz kuruluğu şikayeti,  göz yorgunluğunda artma, gözlerde tahriş, bulanık görme, gözde kızarıklık, kaşıntı, ağrı, geçici (periferal) görüş kaybı, bulanık ve çift görme gibi sorunların yaşandığı bildirilmektedir. Göz sağlığı sorunu yaşayan bireylerde, dikkat dağınıklığı ve ders aktivitelerinde sorunlar yaratmaktadır.

Genellikle ekranlı araç karşısında ara vermeden çalışmak, ekranlı aracın yanlış konumlandırılması, ekranda ışık yansıması, gözü yoran renkler ve punto boyutu, zayıf aydınlatma, parlama ve yansıma, göz rahatsızlıklarına neden olur.

Gözlerin korunması için ekranlı araçlarla çalışmaya başlamadan önce bireylerin göz muayeneleri yapılmalıdır. Muayene sonuçlarına göre gerekiyorsa çalışanlara yaptıkları işe uygun araç ve gereç verilmelidir.

Gözlerin korunması için, gözleri en az yoran yazı karakterleri ile renkler seçilmeli ve gözlerin dinlendirilmesi için düzenli molalar verilmelidir.

Belirli aralıklarla ofisten veya pencereden dışarı bakarak gözler için egzersiz yapılmalıdır. Bu basit, yeniden odaklama egzersizi göz yorgunluğunu önlemeye yardımcı olur.

  • Ekranda, açık renk zemin üzerine koyu renk ve uygun boyutta yazı karakterleri kullanılmalıdır.
  • .Ortamının, gün ışığından yeterince yararlanılamayan durumlarda, suni ışıkla uygun ve yeterli derecede aydınlatılmalıdır.
  • Ekran karşısında gözlük kullananlar uygun camı seçmelidir.
  • Monitörün üst kenarı göz hizasında, bifokal gözlük kullananlarda ise biraz daha aşağıda olmalıdır.
  • Ekran karşısındayken göz kırpma sayısı azalarak göz kuruluğuna yol açabilir. Sık göz kırparak, gerekirse damlalarla takviye yapılarak göz yüzeyi nemlendirilmelidir.
  • Göz ve ekran uzaklığı monitör boyutlarına göre gözü yormayacak şekilde ayarlanmalıdır.

Yazı karakter yüksekliğine göre yaklaşık olarak uygun ekran mesafeleri;

  • 3.2 – 4.5 mm arasındaki karakter yüksekliği için 50 cm uzaklık;
  • 3.9 – 5.5 mm arasındaki karakter yüksekliği için 60 cm uzaklık;
  • 4.5 – 6.4 mm arasındaki karakter yüksekliği için 70 cm uzaklık;
  • 5.2 – 7.3 mm arasındaki karakter yüksekliği için 80 cm uzaklık.

Dr. Öğr. Üyesi Atilla YAZICIOĞLU

Urartu Göz Merkezi

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.