Covid-19'un Glokomlu Hastalar Üzerindeki Etkisi – OptisyenCOMOptisyenCOM

24 Mayıs 2024 - 16:13
SON DAKİKA

Covid-19’un Glokomlu Hastalar Üzerindeki Etkisi

Covid-19’un Glokomlu Hastalar Üzerindeki Etkisi
Son Güncelleme :

21 Nisan 2021 - 7:06

Oftalmoloji dalında uzman olan Santen adlı laboratuar, anket enstitüsü ile birlikte yürütülmüş bir Avrupa çalışmasının sonuçlarını açıkladı.

Covid-19’un, 800.000 Fransız’ı etkileyen bir hastalık olan glokomlu hastalar üzerindeki etkisini ölçüyor.
Inserm’e (Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü) göre neredeyse yarım milyon kişi habersiz etkilenmiş durumda.
Hastaların yarısından fazlası tedavilerini düzgün bir şekilde takip etmiyor.
Bu çalışma, pandemi krizinin, hastaların alışkanlıkları üzerinde etkileri olduğunu gösteriyor, özellikle tedavi alma konusunda. Nitekim ankete katılanların % 55’i damlalarını reçete de ibraz edildiği kadar sık kullanmadığını itiraf ediyor.

Hangi sebeplerle?
Covid-19 nedeniyle ev veya aile yükümlülüklerinden dolayı, yanıt verenlerin % 41’inin tedavileri için muayene olmalarına engel oldu.
Muayene esnasında enfeksiyon kapma korkusu
Tedaviden çok tıbbi takip etkilendi. Ankete katılan hastaların yarısı, sağlık krizi nedeniyle sağlık uzmanlarıyla telefon veya internet yoluyla iletişim kurmanın imkânsız olduğunu söyledi.
Üçte biri (% 32) enfekte olma korkusuyla, gönüllü olarak muayenehanelere gitmemeyi seçti.
“Bu rakamlar bize, bazı kişilerin, durumun tedavi edilmezse uzun vadede ortaya çıkabileceği risklerin gerçekten farkında olmadan glokomla yaşadığını göstermektedir”, Fransız Glokom Derneği başkanı Profesör Philippe Denis üzüntü ile duyuyor.

“Glokomu olan kişilerin, göz sağlığını ihmal etmelerinin zaman içinde görme üzerinde geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabileceğini anlamaları çok önemlidir. “

“Hedefli bilgi ihtiyacı”

Ancak çalışma, soru sorulanların üçte ikisinin (% 67) tedavilerini dikkatli bir şekilde takip etmedikleri takdirde körlük risklerinin farkında olduklarını gösterdiğini göstermektedir.

Fransa Glokom Derneği Bilimsel Konseyi Başkanı Profesör Florent Aptel’in açıklamasına göre: “Bu çalışma, bu dönemde glokom hastaları için hedefli bilgi ihtiyacı duyulduğunu pekiştiriyor, özellikle tedavilerinin devamı için bir eczaneye gidip ilaçlarını almaları gibi, önerildiği gibi ilaçlarını kullanmak, ve tüm takip muayenelerini eskisi gibi aynı sıklıkta yapmak”,

27 Ocak ve 10 Şubat 2021 tarihleri arasında, 250’den fazla Fransız dahil olmak üzere, 2.010 Avrupalı hasta üzerinde yapılan çalışma.

https://www.acuite.fr/actualite/sante/199852/limpact-du-covid-19-sur-les-patients-atteints-de-glaucome

Haber Çeviri:
Optisyen
Tülin KAPLAN

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.