A’dan Z’ye METAL ÇERÇEVELER KİTABI HAKKINDA DEĞERLENDİRME – OptisyenCOMOptisyenCOM

20 Nisan 2024 - 16:29
SON DAKİKA

A’dan Z’ye METAL ÇERÇEVELER KİTABI HAKKINDA DEĞERLENDİRME

A’dan Z’ye METAL ÇERÇEVELER KİTABI HAKKINDA DEĞERLENDİRME
Son Güncelleme :

03 Ağustos 2022 - 12:59

Optisyenlik Programında on yıldır ders veren bir eğitimci, “Temel Optisyenlik” ve “Gözlükçülüğün Tarihsel Gelişimi ve Türkiye’de Gözlük Sektörü”kitaplarının yazarı olarak optisyenlik meslek eğitimi ile ilgili yeni yazılmış kitaplarla karşılaştığımda mutlaka incelerim. Genellikle de incelediğim kitaplar beklentilerimin altında çıktığı için öğrencilerime tavsiye etmek yerine alanınızla ilgili böyle de bir kitap var isteyenler edinebilir ifadelerini kullanırım.

A’dan Z’ye Metal Çerçeveler Kitabı’nı ilk elime aldığımda İsmail Uyar ve OPTİKSAN isimlerini görünce öğrencilerime tavsiye edebileceğim bir kitapla karşı karşıya olduğumu fark ettim. Kitabın içeriğini incelediğimde ise böylesine nitelikli bir kaynağa dikkat çekmek için bir değerlendirme yazısı yazmamın yerinde olduğuna karar verdim.

Kitapta “Metal Çerçeve Bölümleri” “Metal Çerçeve Materyalleri” “Şekillerine Göre Metal Çerçeveler” “Metal Çerçevelerde Anatomik Ayarlamalar” “Optometrik Ayarlamalar” “Metal Gözlük Çerçevelerinde Montaj” olmak üzere altı bölüm bulunmaktadır. İlk başta, kitabın adına bakarak bende metal çerçeveler hakkında bilgilerin olduğu bir kitap izlenimi oluşsa da içeriğini inceledim zaman kitabın bu başlıktan fazlasını içerdiğini fark ettim. Kitap optisyenlik programlarında kapalı metal, nilör ve faset çerçeve montajını öğretimi için kullanılabilecek bir kaynak niteliğindedir. Ayrıca kitapta bilgiler adım adım ve resimli olarak sunulmuş. Öyleki, kitapta nilör gözlük için misinanın nasıl takılacağı bile çizimle anlatılmış.

Kitaptan “Optisyenliğe Giriş” dersini almış, temel seviyede optisyenlik bilgisine sahip öğrenciler“Optisyenlik I” dersinde rahatlıkla yararlanılabilir. Ayrıca kitap optisyenlik programı öğretim üyeleri için de yararlı bir kaynak özelliği taşımaktadır. Kitabı tüm optisyenlik öğrencileri ve öğretim üyelerine tavsiye ediyorum.
Kitabı yazan İsmail UYAR’a ve OPTİKSAN yönetim kurulu başkanı Bülent YAZICIOĞLU’na böyle bir kitabı optik sektörüne kazandırdıkları için teşekkür ederim.

Dr. Öğr. Üyesi Erdoğan ÖZDEMİR
SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Öğr. Gör. Nazmiye ÖNER Nisan 3, 2023 / 6:09 am Cevapla

Kitap, temel optisyenlik terimlerini bilen gözlük montajına hazırlanacak öğrenciler için eşsiz bir fırsat. Çerçeve seçiminde serinin her iki kitabı da ciddi yol gösterici. Optik çerçeveler hakkındaki tüm bilgiler, güzelce derlenmiş ve anlaşılır bir dil ile bir ahenk içinde okuyucuya sunulmuş. Derslerimde önerebileceğim en güncel ve içi dolu kaynaklardan.Kaliteli optisyenleri sektöre kazandırmak adına, biz eğitimcilerin elini güçlendirdiği için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.