2017 Yılı Biz Kaç Kişiyiz İsimli Optisyenlik Araştırma Yazısı 2 – OptisyenCOMOptisyenCOM

21 Haziran 2024 - 06:57
SON DAKİKA

2017 Yılı Biz Kaç Kişiyiz İsimli Optisyenlik Araştırma Yazısı 2

2017 Yılı Biz Kaç Kişiyiz İsimli Optisyenlik Araştırma Yazısı 2
Son Güncelleme :

20 Eylül 2020 - 13:29

Daha önceki yıllarda 4 farklı konuda ki istatistiksel verileri sizlerle paylaşmıştım.
Araştırmamızın 5. Serisinde Göz Hekimi/Mezun Optisyen arasında ki sayısal verileri inceleyeceğiz.

2010 Yılı Ülkemizde ki Göz Hekimi Sayısı
Sağlık Bakanlığına Bağlı Kurumlarda Çalışan Göz Doktoru Sayısı : 1302
Özel Kurumlarda Çalışan Göz Doktoru Sayısı : 1304
Toplam : 2606

2017 Yılı Ülkemizde ki Göz Hekimi Sayısı
Sağlık Bakanlığına Bağlı Kurumlarda Çalışan Göz Doktoru Sayısı : 2013
Özel Kurumlarda Çalışan Göz Doktoru Sayısı: 1545
Toplam : 3558

Yani 7 Yılda Göz Hekimi Sayısı 952 Kişi artmış görünmekte. Tabi kaç tanesini ülkemiz mezun verdi, kaç tanesi yabancı doktor bunu bilemiyoruz.
Ülkemizde yıllık ortalama 136 göz hekimi sayımız artmakta iken, yıllık ortalama 3500 de optisyende mezun olmakta.
Şimdi bu rakamları duyunca ilk aklımıza gelen mantıken ülkemizde ki optisyenlik müesseselerinin sayısının hızla artması gerekir.
Şimdi de bir önceki 4.araştırma konulu yazımda ki gözlükçü tablosunda ki sayıları hatırlayalım.
2010 Yılı Türkiye’de Toplam Optisyenlik Müessese Sayısı: 4917
2015 Yılı Türkiye’de Toplam Optisyenlik Müessese Sayısı: 5615
2017 Yılı Türkiye’de Toplam Optisyenlik Müessese Sayısı: 6215

Yani 7 Yılda 1298 yeni optisyenlik müessesesi açılmış. Yıllık ortalama 185 yeni açılan optisyenlik müessesesine tekabül eder ki 3500 mezun optisyenden sadece 185 tanesinin iş bulabilmesi ya da kendi müessesesini açması demek. Peki geriye kalan optisyenler ne yapıyor. Bildiğiniz gibi zincir mağazalar dışında 2 kişi ve üzeri optisyen istihdam eden optisyenlik müessesesi neredeyse yoktur.

Şu ana kadar optisyen olupta optik sektöründe iş bulamayan, sektörü bırakan ve/veya değiştiren birçok optisyen ile karşılaştık. Önümüzde ki yıllarda bu durumun daha da kötüye gideceği alenen bellidir.
Rakamları ve sayıları sizde kendinizce yorumlayabilirsiniz.

Ülkemizde son günlerde bütün optik sektörü çalışanları, okulların çok optisyen mezun ettiğinden şikayetçi hale geldiler.

Geçmişte yaşadığım trajikomik bir durumu sizlere anlatarak yazıma son vermek istiyorum.
2008-2009’lu yıllarda 7 tane üniversitemizden 170 tane optisyen mezun veriyorduk. İlk defa 8. Okula optisyenlik bölümü açılacağını duyduğumuzda ben ve benim gibi bir çok optisyen kardeşimiz karşı gelmişti. O yıllarda sohbet ettiğim birkaç tane eğitimci hocalara ‘’hocam yeni okulların açılmasına hep beraber karşı gelelim ‘’ demiştim. Hocalarımızda hep bir ağızdan ‘’ durumdan rahatsızız ama bizler eğitimciyiz, eğitime de karşı gelemeyiz’’ demişlerdi.

Şimdi aynı hocaların ‘’okullar çok mezun veriyor’’ diye sitem ettiklerini duymaktayız. Kendileri emekli mi oldular acaba ne oldu da birden eğitimci olduklarını unuttular tabi onu bilemiyoruz ?

Biz optisyenler kimilerine göre yaşları genç olduğundan, tecrübesi olmayan kişileriz. Lakin geleceği görmek için yaşlı olmaya da gerek yok. Öyle olsaydı ne Fatihler ne Mustafa Kemaller başarılı olurlardı.

2010 yılında hazırladığımız bir resmi yaşlı ve tecrübeli insanlar için tekrar paylaşıyoruz. Lütfen yakın gözlüğünüzü takınız.


Şimdi ortada bu mesleğe yapılmış bir ihanet, hata, yanlış var ise;
Bu kadar genç insanlar optisyenlik okuyor ve iş bulamıyor, sektör değiştirmek zorunda kalıyorsa, bunun da bir vebâli var ise,
Bu vebâl yaşlı ve tecrübeli olan meslek adamlarının ve geçmişte ‘’optisyenlik bölümleri çoğalsın’’ diye uğraşan ve/veya buna karşı çıkmayan insanlarındır.
Dip.Not: Sayısal verilerin kaynağı resmi kurumlardır. Dileyen herkes resmi kurumlara sorup sayısal verileri doğrulatabilir.

Araştırma: Optisyen İsmail UYAR

(Not: Bu araştırma 2017 yılında yapılmıştır)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.