Stok Progresif Camların Bilinmeyenleri – OptisyenCOMOptisyenCOM

1 Ekim 2023 - 08:17
SON DAKİKA

Stok Progresif Camların Bilinmeyenleri

Stok Progresif Camların Bilinmeyenleri
Son Güncelleme :

21 Eylül 2020 - 14:21

”Optisyenlik Bölümü Eğitim ve Tecrübe Atölyesi” facebook grubumuzda mesleki konuları işlemeye devam ediyoruz. Eğitim grubumuzda ” stok progresif camlar” hakkında meslektaşlarımıza bir soru yönelttik.

Aynı soruyu Beta Optik’ten Sayın Erdal ÖZKAVAK Beyefendiye de yönelttik. Bakalım işin uzmanlarından Erdal Bey  ”stok progresif camlar” hakkında neler düşünüyor.

Erdal Bey Merhaba.

Progresif camları hastalarımıza anlatırken camın sağ ve sol kısımlarında kalan flu ölü alanlardan bahseder, ürün çeşitliliği sunarız. Lüfen aşağıdaki soruları cevaplandır mısınız?

1- Stok progresif camlarda ki ölü alanlar nasıldır?

CEVAP: Aşağıda izah edileceği üzere, enjeksiyon yöntemiyle stok olarak üretilen progresiflerin, kullanılan kalıplarda meydana gelen deformasyon nedeniyle, esasen tüm yüzeyde meydana gelecek hassasiyet kaybı, elbette periferik alan aberasyonlarını da artıracaktır.

2- Stok Progresif camların üretimleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

CEVAP: Progresif camların stok olarak üretilmesi, siferik numaralarda ve standart bir tasarımla hazırlanmış, mineral cam kalıplar arasına monomer enjekte edilerek gerçekleşmektedir.

3- Piyasa da satılan en alt sınıf rx progresif ile stok progresif camlar arasında ne gibi farklılıklar vardır? Ya da var mıdır ?

CEVAP: Alt kategoride bile olsa, Rx olarak freeform teknoloji ile, montaj yüksekliği ve adisyon gücüyle de ilişkilendirilerek, kullanıcının yaşam tarzına bağlı tayin edilen progresyon’da (Koridor uzunluğu) üretilen progresif camlarla, standart tasarımda ve progresyonda üretilen progresifler arasında, kuşkusuz farklılıklar olacaktır. Aynı cam kalıpların, stok üretim’de maliyeti de düşürmek amacıyla yüzlerce kez kullanımından kaynaklanan, kalıp yüzeylerdeki aşınmaya bağlı, topografik yüzey yapısında deformasyonlar oluşabilmektedir. Bu durum, progresif gibi akomodasyonu (Yakına bakışta devreye giren uyum refleksi) zaten bazı güçlükler içeren ve kullanıcı beklentisinin genelde yüksek olduğu bir cam tipinde, olumsuz geri dönüşlere sebebiyet vermektedir.

4- Stok progresife camları ne zaman hastamıza sunmalıyız? Sunmalı mıyız ?

CEVAP: Stok progresif sunulmasını tavsiye etmemekle birlikte, kullanıcıların düşük maliyet beklentilerine cevap verebilmek adına ve fakat, karşılaşılabilecek uyum zorluklarını uyararak, olumsuz geri dönüş risklerini de göze alarak uygulanabilir. Hipermetrop numaralarda, genellikle adisyon değerinin 2/3 oranında ve taban aşağı yönde uygulanan inceltme prizmasını, montaj artısı’nın altında yer alan noktadan kontrol etmekte fayda var.

Bizlere vakit ayırarak eğitime katkı sunan, sorularımızı cevaplayan Erdal ÖZKAVAK beyefendiye teşekkür ederiz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.