Stok Camlar Mı RX Camlar Mı İncedir? – OptisyenCOMOptisyenCOM

15 Nisan 2024 - 18:35
SON DAKİKA

Stok Camlar Mı RX Camlar Mı İncedir?

Stok Camlar Mı RX Camlar Mı İncedir?
Son Güncelleme :

21 Eylül 2020 - 14:25

Geçtiğimiz günlerde Sayın Bilgehan TORUN arkadaşımızın açtığı ‘’stok cam mı ince çıkar rx mi ‘’ isimli bir konu vardı.

Bu soruyu İşin Uzmanlarından SEIKO OPTİK Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Sayın Faruk ULUSOY Beyefendiye gönderdik.

Şimdiye kadar bilinen stok camların daha ince çıkacağı idi. Bakalım gerçekte sonuç nedir?

Soru : Bir çok cam deposu stoklarında 1.67 ve stok 1.74 organik camları bulundurmaktadırlar.

A) Rx üretilen 1.67 numarayı (örneğin -12.00) stok 1.67 (aynı diyoptride)cam ile kıyasladığımız da aynı pd ve gözlük çerçevesi olmak şartı ile stok camların daha ince çıkacağı söylenimleri mevcuttur. Bu anlamda stok camlar rx üretimden daha mı ince çıkmaktadır. Daha ince çıktığı doğru ise bu fark ortalama yüzde kaça tekabül eder? Mesela stok 1.67 camın kalınlığı üretim 1.74 cama eşit midir ?

CEVAP:  Miyop camlarda kalınlığı belirleyen unsurlardan biri merkez kalınlığıdır. Dolasıyla aynı dpt, yüzey yapısı  ve merkez kalınlıklarına sahip miyop camlarda incelik farkı yoktur.

Stok camların merkez kalınlıkları indekse bağlı değişkenlik gösterir ve standartlarla belirlenmiştir. Örneğin: SEIKO 1.50 SRC Sph -2,00 Mrk. Kalınlığı 1,2mm’den başlar / SEIKO AS 1,67 SRC Sph -2,00 Mrk. Kalınlığı 0,9 mm’den başlar.

Miyop RX camların merkez kalınlıkları optikçilerin taleplerine göre değişkenlik gösterebilir. Günümüz çerçeve modasında birçok markada ‘’Ters Kanal’’ modeller bulunmaktadır. Bu tarz çerçevelerde daha kalın kenar kalınlıkları gerekmektedir. Kenar kalınlığını artırabilmek için merkez kalınlığının artırılması gerekmektedir. Bu tarz özel taleplerin haricinde RX miyop camların incelikleri stok camların incelikleri kadardır.

B) Rx üretim ve stok 1.67 camları kıyasladığımızda arasında ne gibi farklar vardır. Bu farkların varsa olumlu ve olumsuz sonuçları hakkında neler söylebilirsiniz?

CEVAP: Sadece 1.67 indeksi için değil, tüm indeksler için geçerli sayabileceğimiz standartlar vardır. Aynı indekse sahip stok veya RX camların Abbe sayıları, yoğunlukları ve UV korumaları değişkenlik göstermez.

Dolasıyla materyal yapısı olarak birbirlerine üstünlükleri yoktur. Hipermetrop RX camların aynı dpt’deki stok camlara kıyasla daha ince veya daha geniş bir çap seçeneğine göre üretilebilmektedir.  Çerçeve parametreleri göz önünde bulundurularak çap küçültme ile veya şablona göre üretim ( 0 – 30 /150 – 180 derece) yaparak hipermetrop camlarda başarılı inceltme sağlanmaktadır.

C)Organik olmak koşulu ile şu an piyasada 1.74 index en ince olarak bilinmekte. Günümüz teknolojisinde bu inceltmeyi artıracak çalışmalar ve/veya örnekler mevcut mudur?

CEVAP:  Piyasada satılmakta olan en yüksek indeksli organik cam 1.74’dür. Daha yüksek indeksli camların üretim çalışmaları yapılmaktadır. Nitekim 1.76 indeksli organik camlar farklı firmalar tarafından satışa sunulmuştur ama istenilen talebi görmemiştir.

İndeks arttıkça abbe değerinin düştüğü herkesçe bilinmektedir. Standart 1.74 indeksli camların abbe değeri 31’dir.  Abbe değeri 31’den daha aşağı olan hammaddelerin optik performansları SEIKO standartlarında yetersiz kabul edilmektedir. Sonuç olarak 1.74 indeksinden daha yüksek bir indekse sahip olup, abbe değerinin de minimum 31 olacağı bir hammadde şimdilik üretilemedi.

*** Eğitime katkılarından dolayı SEIKO OPTİK Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Sayın Faruk ULUSOY Beyefendiye TEŞEKKÜR EDERİZ.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.