SilSoft ve Silsoft Super Plus Kontakt Lensler – OptisyenCOMOptisyenCOM

15 Nisan 2024 - 19:50
SON DAKİKA

SilSoft ve Silsoft Super Plus Kontakt Lensler

SilSoft ve Silsoft Super Plus Kontakt Lensler
Son Güncelleme :

15 Şubat 2021 - 20:12

Aşağıda paylaştığım reçete her Optisyen meslektaşımızın ve optisyenlik müesseselerinin çok sık karşılaştığı türden bir reçete olmadığı için bilmeyen arkadaşlarımızın da bilgilenmesi amacı ile bu paylaşımı sizinle yapmak istedim.

Kullanıcı yaşı: 2 Aylık

Hastaneye göz doktoruna görmesi ile ilgili şüphelerinin olduğunu ve kalsiyum seviyesindeki çok fazla düşüklüğü dolayısıyla çocuk doktoru tarafından muayeneye gönderilmiş bir bebek reçetesidir.

Teşhiş:

Yapılan göz muayenesinde bir gözde %80 diğer gözde ise %40 civarında katarakt görülmüş ve DOĞUMSAL (KONGENİTAL) KATARAKT  teşhisi konmuştur.

Katarakt: göz içindeki lensin saydamlığını kaybederek opak bir görünüm alması, göz merceğinin yoğunlaşmasıdır.

  • DOĞUMSAL (KONGENİTAL) KATARAKT:

Annenin hamileliğin ilk 3 ayında geçirdiği ateşli hastalıklar, kullandığı ilaçlar, radyasyon maruziyeti, bebeğin anne karnında geçirdiği enfeksiyonlar, bebeğin metabolizma hastalıkları, genetik hastalıklar, kromozom anomalileri ve bazı doğuştan enzim eksikliklerine bağlı olarak gelişebilir.

Doğumsal katarakt (konjenital katarakt) doğumdan itibaren görülen, lensin tek veya çift taraflı olarak saydamlığını kaybetmesi ve opaklaşmasıdır. Doğuştan olan kataraktlar annenin gebelik sırasında geçirdiği enfeksiyonlara, kullanılan ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi, hiçbir nedene bağlı olmadan da oluşabilmektedir. Bir göz bebeğinin diğerinden farklı renkte (beyaz) olması veya gözde kayma (şaşılık) olması, doğumsal kataraktın belirtisi olabilir. Bebeklerde bu belirtiler görüldüğü an, hiç zaman kaybetmeden göz uzmanına başvurulmalıdır. Doğumsal katarakt, görmeyi engelliyorsa ve özellikle tek taraflıysa, tanı konulur konulmaz ameliyat edilmelidir. Ameliyat zamanı konusunda göz uzmanı detaylı muayeneden sonra karar verir. Doğumsal kataraktlı gözde en önemli sorun göz tembelliğidir (ambliyobi). Göz tembelliğini yenebilmek için ameliyat, göz doktorunun önerisi doğrultusunda mümkün olan en kısa zamanda yapılmalıdır.

Doğumsal Katarakt Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Doğumsal katarakt tedavisi de ‘FAKO’ yöntemiyle yapılmakta ve yaş uygunsa göz içine katlanabilir mercek yerleştirilmektedir. Doğumsal kataraktın tedavisinde en önemli bölüm; ameliyattan sonra yapılacak olan göz tembelliğiyle mücadele bölümüdür. Bu bölümde aile hekim işbirliği çok önemlidir. Eğer bu iş birliği yapılmazsa erken yapılan ameliyatın hiçbir faydası olmaz. Doğumsal ameliyat sonrası, yapılan ameliyatta mercek konulup konulmamasına bağlı olarak, çocuğun gözlük veya kontakt lens kullanması gerekebilir.

Teşhis sonrasında ameliyat olmuş ve afak göz ile tedavi görmesi gerektiği söylenmiş. Ve reçete yazılarak gönderilmiş.

Bebek hastaya Bausch + Lomb   SilSoft Pediatrik lens istedim.

SilSoft ve Silsoft Super Plus Kontakt Lensler

Şu anda mevcut olan herhangi bir yumuşak veya sert lens malzemesi arasında en yüksek oksijen geçirgenliğini sağlayan küresel, silikon elastomer bir lens. SilSoft kontakt lensleri, döküm kalıplama teknolojisi kullanılarak üretilir ve günlük kullanım veya uzun süreli kullanım temelinde pediatrik ve yetişkin afakiinin düzeltilmesinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Silsoft kontakt lens markası katarakt ameliyatı sonrası iyileşme pediatrik hastalar için lider bir tedavi seçeneğidir. Silsoft malzeme ve özelleştirilmiş tasarım nefes ve üstün görme, bebeklerin gözlerinin sağlıklı gelişimi için gerekli unsurları sunmak için göz izin verir.

Temel Özellikler ve Faydalar

  • Afaki (pediatrik ve yetişkin)
  • Günlük takmak
  • Uzun süreli aşınma
  • Mevcut en yüksek oksijen geçirgenliği malzemesi

Parametreler

Malzeme: elastofilcon
Su içeriği: % 0.2
Oksijen Geçirgenliği (Dk) *: 340.0

SilSoft Aphakic – yetişkin lensler

Temel Eğriler: 7,5, 7,7, 7,9, 8,1, 8,3 mm
Çap: 11,30 mm, 12,5 mm
Yetkileri: + 12,00D ila + 20,00D ​​(1,00D adımlar)
Optik Bölge: 7.0mm
Merkez Kalınlığı: 0,32 mm – 0,49 mm

SilSoft Super Plus – pediatrik lensler

Temel Eğriler: 7,5, 7,7, 7,9 mm
Çap: 11,30 mm
Yetkileri: + 23,00D ila + 32,00D (3,00D adımlar)
Optik Bölge: 7.0mm
Merkez Kalınlığı: 0,51 mm – 0,71 mm

Yüksek numaralı gözlük camları kullanmaktansa bebeklerde hem tedavi hem de ergonomi açısından daha doğru olduğunun kanaatindeyim.

 

Teşekkür ederim

Optisyen Yavuz ATUĞ

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Meral koşar Kasım 2, 2021 / 10:16 am Cevapla

Merhaba kızım 4 yaşında doğumsal katarakt hastası sol gözünde sadece üç yıldır silsoftun kontak lensini kullanıyor şimdi değişim zamanı geldi ancak silsoft markayı bulamıyoruz üretim durmuş yerine hangi markayı kullanabiliriz yardımcı okursanız çok memnun olurum

Arif Ocak 20, 2022 / 10:04 am Cevapla

6 yıldır kullanıyoruz şu anda bir yerden 2 tane buldum.fakat bundan sonra nasıl olacak.üretim durdu ise basacağız .+23 kullanıyoruz.yurt dışından aldırabilir miyiz ki.