Parlatma (Polisaj) Sağlıklı Mıdır? Ne İşe Yarar? – OptisyenCOMOptisyenCOM

23 Mayıs 2024 - 08:39
SON DAKİKA

Parlatma (Polisaj) Sağlıklı Mıdır? Ne İşe Yarar?

Parlatma (Polisaj) Sağlıklı Mıdır? Ne İşe Yarar?
Son Güncelleme :

21 Eylül 2020 - 16:57

”Optisyenlik Bölümü Eğitim ve Tecrübe Atölyesi ” grubumuzda tartışmaya açtığımız bir konuyu sizlerle paylaşıyoruz.

Bildiğimiz gibi kullandığımız optik makinalarımızda parlatma (polisaj) özellikleri bulunmaktadır.

Bu özelliği doğru mu kullanıyoruz acaba? Polisajı güvenilir bir şekilde kullanmak adına bazı sorular hazırlayarak,

 İşin Uzmanlarından NOVAX – Beta Optik Yön.Kur.Üyesi Erdal ÖZKAVAK Beyefendiye sorduk.

SORU:

1- Montajdan sonra parlatma işlemini ne işe yarar ?

2-  Parlatma şartı aranan camlar var mıdır ?

3- Hangi diyoptri aralığına parlatma yapılması normaldir?

4- Hangi diyoptriden sonra yapılan parlatma işleminin dezavantajları vardır?

Kısacası cam kenarlarını parlatma konusunda bizleri bilgilendirir misiniz?

CEVAP:

Gözlük camlarının yan bölgelerinin, montaj esnasında, genellikle faset (çerçevesiz) ve nilör olarak tanımlanan gözlük tiplerinde yapıldığı bilinmektedir.

Bu işlem tamamen estetik beklentiyi karşılamak amacıyla yapılmaktadır. Çok eski yıllarda, otomatik makinelerde polisaj özelliği bulunmadığı dönemlerde, bu işlemin keçeli disklerde yapıldığı görülmekte, hatta parlamayı artırmak için şeffaf-renksiz oje kullanılmaktaydı.

Dolayısıyla;

1-        Gözlük camlarının kesildikten sonra yan bölümlerinin polisaj (parlatma) yapılması, tamamıyla kozmetik-estetik amaçlıdır,

2-      Yanlarının parlatılmasında fayda görülen bir gözlük camı materyali yoktur. Zira görme performansı bakımından bir fayda temin etmez,

3-      Hiçbir diyoptride (+ veya -), parlatma ihtiyacı yoktur normalde,

4-      Yan bölgelerin parlatılması, yukarıda belirttiğim tip gözlüklerde ve genelde (-) miyop numaralı camlarda yapılmakta, (+) hipermetrop numaralarda, kenar ince olduğundan fazlaca başvurulmamaktadır.

Her numaradaki camda söz konusu parlatmanın estetik olarak beğenilmesinin yanı sıra, kullanıcıya komplikasyonlarından da bahsedilmesinin doğru olacağını düşünüyorum. Zira, dikey ve yatay eksenden gelen ışık ışınları, AR kaplamasız olan bu parlak yüzeylerden geçerken, aşrı yansımalar ve prizma etkisiyle dispersiyona (ışık saçaklanması) sebebiyet verir. Bu komplikasyon, kırılma indisi yükseldikçe daha fazla olur.

 Netice itibariyle, bahse konu parlatma işleminin bir faydası olmadığı gibi, görüş performansı bakımından sakıncaları bulunmaktadır.

”Optisyenlik Bölümü Eğitim ve Tecrübe Atölyesi ” grubumuza ders içerikli katkılarından dolayı Sayın Erdal ÖZKAVAK Beyefendiye teşekkür ederiz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.