Optik Mağazalar İçin Dekor Seçimi Nasıl Olmalı – OptisyenCOMOptisyenCOM

20 Haziran 2024 - 03:27
SON DAKİKA

Optik Mağazalar İçin Dekor Seçimi Nasıl Olmalı

Optik Mağazalar İçin Dekor Seçimi Nasıl Olmalı
Son Güncelleme :

23 Eylül 2020 - 8:35

SORU : Merhaba. Yeni dükkan açmak için yeri buldum ama nasıl bir dekor yapmalıyım yeni mi olmalı emin değilim. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok memnun olurum. Optisyen Kemal T.

İnternet Sitemize Gelen Bu Soruyu Optisyen.COM Ekibi Optisyenlerimizden Sayın İsmail UYAR Cevaplıyor.

Konu: Dükkana Dekor Seçimi
Merhaba.Öncelikle henüz dükkan açmamız ya da öğrenci arkadaşlarımız için tavsiye niteliğinde bir yazı olup eksik görülen yerler yorumlar ile tamamlanırsa iyi olur. Yorumları da bu metine ekleriz.
Dekor seçimi konusunda bir çok arkadaşımız yaptırdıktan sonra ki pişmanlıklarını anlatır. Belki tesadüfen sohbetlerde duymuşsunuzdur. Dekor seçimi esasında çok önemli. İlk başta önemsenmeyen bir çok konu ilerde dekoru değiştirmenize sebep olabilir.
Dekor kısmını 3 şekilde halledebilirsiniz.
1-) Optik firmalara hizmet eden dekor yapan firmalardan yaptırabilirsiniz.
2-) Daha hesaplı olması adına kendi marangozunuza yaptırabilirsiniz.
3-) Piyasada satılan daha önce kullanılmış bir dekor satın alabilirsiniz.

Yeni dekor yaptıracağınızı düşünürsek ;
Şimdi aklımıza gelen bazı tavsiyeleri yazalım.
• Öncelikle mağazanızın genişliği ve uzunluğuna uygun bir dekor yaptırmanız şart. İnce uzun bir mağaza ise çok geniş yer kaplayan dekor dükkanı küçülteceğinden dükkan yanlarını daha az kullanacağınız ve orta alanı geniş tutacağınız bir dekor iyi olacaktır.Çekmece derinliğine dikkat etmek gerekecektir. Ya da dükkan eni size göre çok küçük ise çekme olmayan direk duvara monte edilen fleksi dekorları araştırmak iyi olur.

• Dekorun rengini bulunduğunuz bölgeye uygun seçim yapılması doğru olur. Son yıllarda gözlükçüler beyazı tercih ediyor. Eski gözlükçü dükkanlarını incelediğimizde daha koyu tonlar seçilmiş. Kahve, siyah vb.

• Dükkana gelen ışığa göre renk seçimi güzel olacaktır. Günün bir çok saati ışık gören bir dükkan ise, koyu renkler çok elit durabilir ama gün ışığı dükkanınıza pek uğramıyor ise açık tonlar dükkanı daha güzel gösterecektir.

• Mobilyanın çok elit olması cadde mağazalarında tercih edilirken hastane kenarlarında pek tercih edilmez. Bazı müşteri tipleri çok güzel elit görünen yerlerin pahalı olduğunu düşünebilir. Bulunduğunuz bölgede buna dikkat ediniz.

• Dekor kendinize olan güveni ön planda tutar. Kişi dükkana girdiği anda o dükkandan aldığı pozitif elektrik ile ürün seçer. Çok sıradan basit bir dükkanda alacağı ürün ile güzel ambiyansı olan bir dükkandan seçeceği ürün kesinlikle aynı olmaz. Dükkan içerisinde ki dekor ne kadar ciddi ise gelen hasta o kadar ciddi ve titiz olarak sunduğunuz ürünleri inceler.

• Işıklandırmalar bir o kadar etkendir. Genelde dekorda fleksiyi tercih edenler arkaya ışıklandırma koyarlar ki bu gözlüğü daha gösterişli gösterir. Eskiden florasan şimdilerde ise daha az yakan ledler kullanılmakta. Bu ledlerde bence çok fazla renge girilmezse iyi olur. Sonra diskotek gibi görünür dükkan iyi olmaz. Genelde arka ışıklar beyaz kenarlar mavi ya da kırmızı tercih edilmekte.

• Çekmece ölçüleri artık önemli. Çekmecenin derinliği ve genişliğini ilerde çekmecelik yaptıracakmışsınız gibi düşünmelisiniz. Bunun için eğer sıradan bir marangoza dekor yaptırmayı düşünüyorsanız mutlak çekmece içi yapan bir firmadan ölçü isteyiniz.
Örneğin : Yanyana 3 arka arkaya 5 gözlük koymak istiyorsunuz. Çekme içi yaptırıyor gibi bir firmayı arayıp ölçülerinizin ne olması gerektiğini sorunuz. Marangozdan bu ölçülerde çekmeci yapmasını isteyin

• Eğer dekorunuz cam ağırlıklı olacaksa yani camın üzerine gözlük koyacaksanız çok toz tutacağını unutmayınız. Bu yüzden gözlükçüler artık demir burunluklu fleksi dekorlar tercih ediyor. Hem daha çok gözlük koyabiliyorsunuz hem de tozu çok belli etmiyor.

• Yaptıracağınız dekora kaç gözlük koyacağınızı iyi hesaplayın. Eğer 50 mt2 bir dükkana 500 gözlük koyacak bir dekor yaptırırsanız bu sizin aleyhinize de olabilir. Çok gözlük alan dekorlar genelde ürün değerini düşük gösterir. Çekmecenizde ürünün durması daha mantıklı olacaktır. Eğer çekmece yetmez derseniz bu gözlük firmalarından gelen adamların kullandığı kapaklı gözlük sunma aparatlarını kullanmanız gerekir. Kısacası dekorun çok gözlük alması iyi olmuyor.

• Fleksi kullanacaksanız ve kendi marangozunuza yaptıracaksanız fleksi aralıklarını ve delik şekillerini mutlaka bir gözlükçüye giderek, ölçerek yaptırın. Bazı fleksi aralıkları dar oluyor delikleri arkaya doğru az oluyor gözlük sığmıyor delik kenarları korumalı değilse gözlüğü tak çıkar sağlarını çiziyor vs. tahribatlar oluyor.

• Gözlük atölyesi içinse cam stoğu tutacağınızı hesaplayarak çekmeceleri ona göre düşünün. Önce camları yan yana sıralayın. Bu çekmece yan yana kaç cam alır arka arkaya kaç cam koyarım gibi konuları önceden hesaplarsanız ilerde problem yaşamazsınız. Burada küçük bir ayrıntıyı da belirtelim.Kendi boyunuza göre atölyeye dekor yaptırın. Yani ayakta çalışacaksınız atölyede ki çekmeceli dolabın yüksekliğini vs. ona göre hesap edin. Üzerine makinaları koyacaksınız. Ayakta mı gözlük yapacaksınız oturarak mı vida sıkacaksınız bunlar ilerde pişmanlık duyacağınız şeyler olmasın.

• Su gideri lavabo kullanacaksanız makinaların yerlerini, mutfak çay servisi vs aynı sırada olacaksa hepsini önce hayâl ederek beyninizde tasarlayın. Her şey sanki varmış gibi düşünün sonra ölçüleri yaptırın. Burada yine sizin boy ölçüleriniz önemli. Marangoza klasik mutfak tezgahı yaptırır gibi yükseklik vererek kendinize bir tezgah yaptırmayın.

• Kısıtlı bütçe ile bir dekor yaptırmak istiyor ve kendi tanıdığınız bir marangozdan yardım alacaksanız yaptırmadan önce fiyat araştırması yapın. Ödemek şeklinizi ona göre ayarlayın gerekirse uzun vadeli ödeyin. Çok maliyetli olduğunu düşünürseniz kendinizi kasmamanızı ikinci el bir dekor kullanmanızı tavsiye ederim.

Optisyen İsmail UYAR

İletişim:

https://www.facebook.com/optisyen

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.