Lenti Cam Nedir? Hangi Diyoptriden Başlar – OptisyenCOMOptisyenCOM

24 Mayıs 2024 - 16:09
SON DAKİKA

Lenti Cam Nedir? Hangi Diyoptriden Başlar

Lenti Cam Nedir? Hangi Diyoptriden Başlar
Son Güncelleme :

21 Eylül 2020 - 15:58

Geçtiğimiz günlerde Opak Lens ailesinden cam eğitim uzmanı Sayın Zafer ŞİBİK Beye ‘’Lenti Camlar’’ hakkında merak ettiğimiz sorularu göndermiştik. Kendisinden cevap geldi. Lenti camlar hakkındaki bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Opak Lens ve Zafer ŞİBİK Beyefendiye eğitime katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

LENTİ CAMLAR

1) Lenticuler Cam Neye Denir?
Eğer reçetedeki diyoptri tek odaklı “kesilmemiş” camın tümünü kapsamıyorsa ve sadece camın ortasında ise, bu cama lentiküler diyebiliriz. Lentiküler camlar Bifokal olarak da üretilebilir. “Blending” olarak adlandırılan işlemin uygulandığı Freeform (Tek odaklı, progresif ve bifokal) camlar da bir anlamda lentiküler olarak nitelendirilebilir.
2) Lenticuler Camların Üretim Aralıkları Nedir? Lenticuler camlar en düşük hangi diyoptrilerden başlamalıdır ?
Lentiküler camların üretim aralığında herhangi bir sınırlama yoktur. Hammadde (Semi-finishedblank) detaylarına bağlı olarak -/+ 6.00 Diyoptri lentiküler camların yanında -/+ 30.00 Diyoptri (hatta daha yüksek diyoptride) lentiküler camlar da üretilebilmektedir.
3) Lenticular Camların Hammaddesi, Avantajları varsa dezavantajları nelerdir?
Uygun hammadde (Semi-finishedblank) olduğu takdirde her materyaldan lentiküler camlar üretilebilmektedir. Lentiküler camların en önemli avantajlarını şu şekilde özetleyebiliriz:
a. Hafiftirler
b. Camların orta ve kenar kalınlıkları daha azdır.
c. “Bi-konkav lenti” haricindeki lentiküler camların çerçeveye montajı (kenar kalınlıklarının daha az olması nedeniyle) normal camların montajından genellikle daha kolaydır.
d. Hammadde kalınlığının kurtarmadığı çok yüksek konkav camlar (örneğin -30.00) ancak lentiküler olarak üretilebilir.

Dezavantajları da şöyle özetleyebiliriz:
a. Estetik değildirler
b. Konveks lentiküler camların görüş açıları, diyoptri değerleri arttıkça daralmaktadır. Bu nedenle konveks lentiküler cam kullanan kişilerin yanal görüş açıları oldukça dar olup araç kullanımında sorun yaşama ihtimalleri yüksektir. Konkav lentiküler camların görüş açıları ise, diyoptri değerleri arttıkça genişlediğinden, bu tip gözlük kullananlar görüş açısı konusunda genellikle sorun yaşamamaktadırlar.
4) Lenticuler Camlarda da 1.67 1.74 index kullanılır mı?
Bu indekslerde hammadde (Semi-finishedblank) olduğu takdirde üretim yapılabilir. Konveks lentiküler camların üretilebilmesi için ön yüzeyinde uygun bazdalentiküler tasarım mevcut olan 1,56, 1,61, 1,67 veya 1,74 hammaddenin (Semi-finishedblank) Rx Laboratuvarının stoğunda hazır olması gerekmektedir. Konkav lentiküler cam üretimde ise önceden üretilmiş lentiküler yüzeye sahip hammaddeye ihtiyaç olmayıp, tüm yüzeyler, sipariş alındıktan sonra Rx Laboratuvarı tarafından üretilmektedir. (Not: Konkav lentiküler camlar Ülkemizde sadece bir veya iki firma tarafından üretilmektedir).

Zafer ŞİBİK
OPAK LENS CAM EĞİTİM UZMANI

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.