Buzlu Cam Nedir, Ne İşe Yarar? Optisyen Esma Rabia KÖSE Cevapladı – OptisyenCOMOptisyenCOM

26 Mart 2023 - 05:14

Buzlu Cam Nedir, Ne İşe Yarar? Optisyen Esma Rabia KÖSE Cevapladı

Buzlu Cam Nedir, Ne İşe Yarar? Optisyen Esma Rabia KÖSE Cevapladı
Son Güncelleme :

19 Ekim 2020 - 14:53

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya platformlarımız üzerinden bizlere gelen ”Buzlu Cam Nedir, Ne İşe Yarar” sorusunu Optisyen Esma Rabia KÖSE cevapladı.

CEVAP:

” BUZLU CAM (VERRE METTE) NEDİR, NEREDE KULLANILIR?”
Eski bir kaynaktan alınan bilgiye göre “VERRE METTE (VM): BUZLU CAM (OPAK LENS). YÜZEYİ MATLAŞTIRILMIŞ LENSTİR. GÖZ TEMBELLİĞİ VE ŞAŞILIK TEDAVİLERİNDE GÖZ DOKTORU REÇETEDE, KAPAMA TEDAVİSİ YAPTIĞI GÖZE BUZLU CAM YAZABİLİR. “

Buzlu cam kesilmeden önceki hali:


Bu tanımlar üzerine göz tembelliği ve şaşılık üzerine ufak bir hatırlatma yapmak isterim.
Göz Tembelliği (Ambliyopi): Gözde ve görme yollarında herhangi bir hastalık olmadan görmenin az olmasına denir.
Her iki gözde de maksimum olması gereken görme olayı herhangi bir gözde diğerine göre eksik veya yetersiz ise yetersiz görülen gözün çalıştırılabilmesi için kabiliyeti yüksek olan göz verre mette camlar ile devre dışı bırakılır. Beyin görme yetisi az olan gözden gelen görüntüyü algılamaya çalışırken tembel olan göz çalıştırılmış olur.

Şaşılık (Strabismus): Uzağa bakışta paralel olan görme eksenlerinden birinin herhangi bir yöne doğru sapmasına şaşılık denir. Gözlerin paralelliğinin bozulduğu ve farklı yönlere baktığı görsel bir kusurdur.
• Bir göz düz bakarken diğeri içe, dışa, yukarı veya aşağı dönebilir. Her iki gözde de olabilir.
• Kayma olayı sürekli yada ara ara ortaya çıkan bir durum olabilir.
• Şaşılık sadece estetik bir kusur olmayıp, görme fonksiyonlarını ciddi olarak bozabilen bir durumdur.

Şaşılık gelişimi genellikle yaşamın ilk 5 yılında olur. Doğal reflekslerin geliştiği dönemde göz hareketlerini engelleyen nedenler şaşılığın oluşmasını sağlarlar.
Kayan gözden beyne giden görüntünün yok sayılmasına supresyon (baskılama) denir. Böylece çocuklarda çift görme yakınması olmaz.
Ancak yetişkinlerde beyin gelişim olarak tamamlandığı için baskılama mekanizması devreye girmez. Kayan göz ve sağlam gözden gelen görüntüler farklı olduğu için çift görme meydana gelir.

Şaşılık ve göz tembelliği çocukluk döneminde farkedilip tedavi altına alınırsa kapama tekniği uygulanır. Eski zamanlarda bu durum VERRE METTE camlarla yapılırdı. Kapama bantları çıkışıyla bu durum tamamen kendini gözlüklere takılan bantlara sonrasında ise daha etkili olacağı düşünülen direk göze yapıştırılan bantlara bırakmıştır. Çünkü BEYİN GÖZE GELEN İĞNE UCU KADAR DA IŞIK OLSA ONU ALGILAR VE BASKIN OLMAYAN GÖZÜ ÇALIŞTIRMA İŞLEMİNİ TAMAMLAYAMAZ.

Yenilenen bilgiler doğrultusunda şaşılıkta oluşan çift görme problemi evresine göre değişiklik gösterse de prizmatik camlarla düzeltilmeye başlanmıştır.
Bunun dışında görsel olarak gözde problem yaşayanlar içinde kullanılma alanı vardır.
Uzun lafın kısası; verre mette camlar görsel olarak yapısı tamamlanmayan gözü gizlemek, kapama tedavisi öngörülen hastaların tedavisi ve şaşılıkta çift görme problemini ortadan kaldırmak için kullanılırdı. Günümüzde kullanım alanı yok denecek kadar azalan buzlu camlar yerini gelişen teknolojiyle daha etkili yöntemlere bırakmıştır.

Gözlüğe takılan kapama tedavilerinde kullanılan kapama bandı çeşidi:

Günümüzde kullanılan etkili sonuç alınan kapama bantlarına örnek:

Görüldüğü üzere bandaj direk gözü kapatıyor. Gözlük ise üstüne takılıyor.

 

Esma Rabia KÖSE
Optisyen

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.