Abbe Değeri Nedir? – OptisyenCOMOptisyenCOM

20 Nisan 2024 - 17:03
SON DAKİKA

Abbe Değeri Nedir?

Abbe Değeri Nedir?
Son Güncelleme :

21 Eylül 2020 - 16:17

ABBE DEĞERİ
Abbe değeri refractive index’in bir fonksiyonudur.

ABBE değeri, verilen bir lens materyalindeki kromatik aberasyon miktarını belirlemede kullanılan çok bilinen bir sayıdır. Cam gibi saydam malzemelerin farklı frekanslardaki ışığı farklı miktarlarda saçma ölçüsüdür. 20 – 70 birim arasında değişebilir. Olayı formüle eden E.Abbe (1840 – 1905)’nin adı ile anılır.

Abbe değerinin yüksek oluşu, lenste kromatik aberasyonun az olduğunu belirtir. Abbe değerinin düşük oluşu daha çok lensten renkli saçakların görüneceğini ve yüksek güçlü lenslerde görme keskinliğinin, perifer kısımda azalacağını gösterir. Crown camın kırma indisi 1.523 abbe değeri 58 ,CR-39 kırma indisi 1.496 , abbe değeri 58 ,polikarbonat camlar 1.586 ,abbe değeri ise oldukça düşük yani 30 dur. Bunun için polikarbonat ve yüksek indeksli lenslerde merkezlemenin çok iyi yapılması ve daha kısa verteks mesafesi gerekir.

İYİ GÖRMEYİ ENGELLEYEN PROBLEMLERE ABERASYON DENİR

Oftalmik Endüstrisinde; yoğunluk pratik olarak her cm küp için gram ağırlığını ifade eder. CR 39, organik lenslerin kırılma indisi 1,498 abbe değeri 58 dir.Abbe değeri 40 ‘ın üzerinde olan lenslerde kromatik aberasyon bir problem teşkil etmez. İşportada bunu kimse garanti edemez. Abbe değeri düştükçe kromatik aberasyon artar.

Abbe değeri refractive index’in bir fonksiyonudur. Düşük abbe değerlerinde tüm cam bünyesinde özelilikle periferde görüntü kalitesi bozulur. Prizmatik etki meydana gelir. .Buna mukabil anormal seviyede Dispersiyon nedeniyle kontrast bozulması olmakta, bu da algılama performansında düşüşe yol açmaktadır Bütün camlar için 40 üzeri abbe değeri optik açıdan kromatik aberasyon konusunda problem yaratmaz. En iyi görmeyi engelleyen problemlere aberasyon denir. Düşük abbe değerlerinde kullanıcının optik merkezden bakmasını temin etmek kromatik aberasyondan gözleri koruyacaktır. Çünkü optik merkezden ışık kırılmadan geçerek göze ulaşır.

Taylan KÜÇÜKER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.