TOGB: Kartelleşme Oluşumuna Karşıyız – OptisyenCOMOptisyenCOM

20 Nisan 2024 - 16:05
SON DAKİKA

TOGB: Kartelleşme Oluşumuna Karşıyız

TOGB: Kartelleşme Oluşumuna Karşıyız
Son Güncelleme :

08 Mayıs 2021 - 11:45

KAMUOYU AÇIKLAMASI

Fransız gözlük cam üreticisi Essilor ile İtalyan gözlük çerçeve üreticisi Luxottica’nın 2018 yılında birleşmesiyle kurulan EssilorLuxottica, küresel gözlük pazarının en büyük firması olmuş ve ülkemizde de zaman içerisinde, geleneksel gözlükçülerin en büyük tedarikçi firması konumuna gelmiştir. Bu birleşme, tekelleşmenin önünü açacak ve geleneksel gözlükçüleri rekabet edemez hale getirecek tehlikeli bir sürecin başlangıcı olmuştur. Üretim ve tedarikte zirveye oturan EssilorLuxottica firması, perakende tarafında da Sunglass Hut, LensCrafters gibi mağazalarla faaliyet göstermektedir.

Genişlemeye devam eden bu grup, imalattan başlayarak, son kullanıcıya kadar olan ürün tedarikinin, tüm yönlerini kontrol etmek, tekelleşmek anlamına gelen son büyük adımı atmış olup; Rekabet Kurumuna başvuru yaparak, Avrupa ‘nın en önemli perakendeci firması olan Grandvision firmasını satın almak için harekete geçmiştir. Grandvision firmasının ülkemizde %100 iştiraki olarak optik sektöründe faaliyet gösteren firmayı biliyor muyuz ?

Konunun ülkemizdeki optik sektörünü ilgilendiren önemli kısmı burada başlamaktadır. Bu firma ülkemizde faaliyet gösteren Atasun firmasıdır. Bu birleşme ve satın almaların sonucunda EssilorLuxottica firması, optik cam ve çerçeve olarak tedarikten son kullanıcıya kadar, Türkiye gözlük sektörünün en az %80 ine sahip olacak; tekel konumuna gelecek, yerli ve milli firmalar, gözlükçüler yok olacaktır.

Bu satın almadan önce de EssilorLuxottica firması Grandvision firmasının iştiraki olarak faaliyet gösteren Atasun firmasına sattığı ürünleri geleneksel gözlükçülere göre daha düşük fiyatla verdiği için geleneksel gözlükçülerin rekabet imkânı her geçen gün zayıflamaktaydı. Bu grubun Grandvision firmasını da satın alması halinde, diğer gözlükçülerin rekabet edebilme durumu tümüyle ortadan kalkacaktır.

Söz konusu firmanın optik müesseselerini tıbbi cihaz satış merkezi olarak görmediği, gözlükçülük mesleğini bir sağlık mesleği ve sağlık hizmet sunucusu olarak kabul etmediği, satış ve hizmet politikalarından kolayca anlaşılmaktadır. Gözlükçülük mesleğini sağlık odaklı değil, tamamen ticari olarak değerlendirmektedirler. Sonuç olarak bu girişim ülkemizdeki yerli ve milli gözlük firmalarını nefessiz bırakarak ortadan kaldırmasının yanında, bir kaç yıl sonrasında tüketici konumundaki tüm halkımızın sağlık ürünü olan gözlüğe daha az seçenekte ve daha yüksek fiyatla ulaşmasına sebep olacaktır.

Bu birleşme-satın almanın gerçekleşmemesi için Rekabet Kurumumuza başvurumuzu yaptık. Devletimizin yaklaşık sekiz bin meslektaşımıza, adil rekabet kuralları çerçevesinde ve vatandaşlarımıza da optik müesseselerimizden daha çok seçenek imkanları ve uygun bedeller ile sağlık hizmeti alması için sahip çıkacağına inancımız tamdır.

Birlik ve Odalarımız olarak mesleğimiz, meslektaşımız ve vatandaşlarımız adına konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

     Türk Optisyen-Gözlükçüler Birlik Yönetim Kurulu

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ömer Mayıs 25, 2021 / 7:09 pm Cevapla

herkes konuşuyor fakat bu firmalarla hala alış veriş yapıyor.aklim almiyor.
biraz daha milli yapılanma harekatı gerekli olduğunu düşünüyorum..üretken ve çalışkan o kadar yerli ve milli firmalar destek bekliyor..saygılarımla