TOGB İcra Mercii Kimlerden Oluşur – OptisyenCOMOptisyenCOM

21 Haziran 2024 - 08:24
SON DAKİKA

TOGB İcra Mercii Kimlerden Oluşur

TOGB İcra Mercii Kimlerden Oluşur
Son Güncelleme :

10 Ocak 2021 - 14:02

Değerli Meslektaşlarımız sizlere Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği Yönetimini kısaca tanıtmak istiyoruz.
Biliyorsunuz bazı konularda gerek Oda Yönetimlerinde bulunan yetkili kişiler, gerekse paylaşılan yazı ve yorumlarda, yayınlanan videolu sohbet programları ve söyleşilerde ” O KONU BİRLİĞİN GÖREVİDİR ” cümlesi geçmektedir Peki sık sık duyduğumuz ”BİRLİĞİN GÖREVİDİR ” cümlesinde yer alan BİRLİK ve YÖNETİCİLERİ KİMLERDİR?

Malum optisyen/gözlükçüler, bağlı bulundukları Odalarını ve yöneticilerini tanıyor ama BİRLİK ve Yöneticilerini pek tanımıyorlar. Kirli ve eksik bilgileri düzeltmek adına bu haberimizin optisyen/gözlükçüye faydalı olacağına inanıyoruz. Böylece tüm Odalarımızın bağlı bulundukları Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği’ni  (TOGB) sizlere az da olsa tanıtabilirsek mutluluk duyarız.

Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği Yönetmeliğinin 60 ve 61. maddelerinde Başkanı, II. Başkanı, Genel Sekreter ve Genel Sayman’ı icra mercii olarak tanımlamaktadır. 

SGK ve diğer resmi kurumların tamamı ile yapılacak olan görüşmelerde muhatap ve yetkinlik TOGB İcra Mercii Makamına Aittir. Yani yukarıda herkesin ”Birliğin Görevidir ” dediği görevleri icra etmeye en yetkili kişilerdir.

Şimdi de sizlere TOGB İcraa Mercii makamında bulunan isimleri ve bağlı bulundukları Optisyen Gözlükçüler Odası (OGO) isimlerini paylaşacağız.

Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği Başkanı Mahmut AYDIN
( Kuzeydoğu OGO Üyesidir )

Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği II.Başkanı Mustafa UMA
(Güneydoğu OGO Üyesidir)

Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği Genel Sekreteri Cihat DİNÇEL
(Aynı zamanda Kayseri OGO Yön.Kur.Üyesidir)

Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği Genel Saymanı Sırrı ALAN
(Antalya OGO Genel Sekreteri’dir)

Yani yukarda görülen dört isim TOGB’de halâ görev yapmakta ve icra mercii olan yöneticilerimizin isim ve resimlerinden ibaret. Anlaşıldığı üzere TOGB yöneticileride aslında Oda’larda görev alan yada Odalarımızın delegesi olan kişilerden oluşmaktadır.

Yani daha açık bir ifade ile TOGB yönetimleride aslında Oda’larımızdan oluşmakta. Zaten Oda üyesi değilse delege değilse nasıl TOGB yönetiminde yer alabilirki? Bunların hepsi açıkca TOGB Yönetmeliğinde yazmaktadır. 

Daha açıklayıcı bir örnekle anlatmak gerekirse 12 Aralık 2020 tarihinde Kayseri OGO’nun resmi instagram hesabından paylaşılan bir resimle anlatmak daha doğru olacaktır.

Resimden de anlaşıldığı üzere Kayseri OGO yönetiminden 3 isim TOGB Yönetiminde yer almaktadır. Bir tanesi hemen yukarda icraa mercii olan ve resimde de adı geçen TOGB Genel Sekreteri Cihat DİNÇEL’dir. Peki diğer ikisi kimlerdir? Hemen onların Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği Yönetiminde ki görevlerini yazalım.

Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Vural ÇAKIR
(Aynı zamanda Kayseri OGO Yön.Kur.Üyesidir. TOGB Yönetimindeki 9 asil kişiden birisidir. TOGB Yönetiminin alacağı kararlarda oy kullanma hakkına sahiptir. Yani TOGB Yönetiminin asil yönetimindedir.)

Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği Denetleme Kurulu Başkan Yardımcısı Ferhat SAYIM
(Aynı zamanda Kayseri OGO Başkanıdır)

Anlaşıldığı üzere TOGB Asil Yönetimi 9 kişiden oluşmaktadır. Bu 9 kişiden 2 kişisi Kayseri OGO Yönetiminde bulunan kişilerden oluşmaktadır. TOGB Yönetim listesinin tamamına baktığımızda ise toplam 3 kişi Kayseri OGO yönetimindedir.

Yarın sizlere başka bir Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği haberi hazırlayarak bilgilendirmeye, gündeme dair önemli konuları anlatmaya devam edeceğiz.

 

09 Ocak 2020 tarihinde (Dün) yayınladığımız aşağıdaki linkte, kamuoyu aracılığıyla TOGB Yöneticilerine 5 adet soru sormuştuk. ” Olan Yine Gözlükçüye Oldu, Dedelerin Sorunları Torunlarına Kalacak ” başlıklı haberimizi okumak için aşağıdaki resme tıklayabilirsiniz.

Olan Yine Gözlükçüye Oldu! Dedelerin Sorunları, Torunlarına Kalacak!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ORHAN TIRPAN Ocak 10, 2021 / 2:29 pm Cevapla

Bana işini yapan meslektaş lazım,oturduğu koltuktan hiçbir iş icraat yapmayan üyeden idareci olamaz