EssilorLuxottica GrandVision'u Satın Alması Onaylandı. – OptisyenCOMOptisyenCOM

20 Haziran 2024 - 03:11
SON DAKİKA

EssilorLuxottica GrandVision’u Satın Alması Onaylandı.

EssilorLuxottica GrandVision’u Satın Alması Onaylandı.
Son Güncelleme :

24 Mart 2021 - 9:53

(Grandvision’un Türkiye’de ki ismi Atasun)

Ec.europa.eu’nun 23 Mart tarihinde yayınladığı habere göre;

Birleşmeler: Komisyon, GrandVision’ın EssilorLuxottica tarafından satın alınmasını koşullara tabi olarak onayladı.
Avrupa Komisyonu, AB Birleşme Yönetmeliği kapsamında, EssilorLuxottica tarafından önerilen GrandVision satın alımını onayladı. Onay, EssilorLuxottica tarafından sunulan taahhütlere tam uyum şartına bağlıdır.

Rekabet politikasından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Margrethe Vestager şunları söyledi: “EssilorLuxottica, Ray-Ban gibi önde gelen gözlük ürünleri markaları sunarken, GrandVision Avrupa’da önemli bir optik perakendecisidir. Derinlemesine araştırmamız, EssilorLuxottica’nın daha büyük bir perakende ayak izi elde ederek rakip gözlükçülerin EssilorLuxottica’nın Belçika, İtalya ve Hollanda’daki markalı gözlük ürünlerine erişimini azaltabileceğini gösterdi. Bu, bu ülkelerdeki tüketiciler için daha az seçenek ve daha yüksek fiyatlı gözlük anlamına gelir. EssilorLuxottica tarafından önerilen çözümler, optik perakende düzeyinde rekabetin ulusal düzeyde canlı kalmasını ve bu ülkelerdeki müşterilerin yararına olmasını sağlayarak bu riski ele alacaktır. “

Bugün alınan karar, EssilorLuxottica tarafından önerilen GrandVision satın alma işleminin derinlemesine bir incelemesini takip ediyor. EssilorLuxottica, hem dünya çapında hem de Avrupa’da en büyük oftalmik lens ve gözlük tedarikçisidir ve Ray-Ban ve Oakley gibi çok geniş bir tanınmış marka portföyüne sahiptir. Ek olarak, EssilorLuxottica, özellikle İtalya ve Birleşik Krallık’ta optik ürünlerin perakende satışında aktiftir. GrandVision, GrandOptical ve Pearle gibi Avrupa’daki en büyük optik zincirlerinden bazılarını işleten, küresel olarak aktif bir gözlük perakendecisidir. EssilorLuxottica, ürünlerini nihai tüketicilere yeniden satan GrandVision dahil olmak üzere optik perakendecilere satmaktadır.

Komisyon soruşturması

Komisyonun derinlemesine araştırması, özellikle EssilorLuxottica’nın optik ürünlerin (yani lensler ve gözlüklerin) toptan satışındaki güçlü pazar konumu ve GrandVision’ın bu ürünlerin perakende dağıtımındaki lider varlığının birleşiminden kaynaklanabilecek rekabet endişelerine odaklandı.

Komisyon, soruşturması sırasında Avrupa çapında 4.300’den fazla optisyenden geri bildirim aldı.

Komisyon değerlendirmesinde, şirketlerin tedarik zincirinin her seviyesinde ne ölçüde mevcut olduğunu, perakendecilerin ne ölçüde alternatifleri olduğunu, bu ülkelerde başvuracak güvenilir tedarikçileri, en önemlilerini satan mağazaların oranını dikkate aldı. EssilorLuxottica bu ülkelerdeki markaları ve tüketicilerin beklenen tepkisi. Komisyon ayrıca, birleştirilmiş kuruluşun perakende rakiplerine uyguladığı toptan satış fiyatlarını artırma teşvikinin yanı sıra kendi mağazalarında tüketicilere uyguladığı perakende fiyatlarını yükseltme teşviğini değerlendirmek için de ekonomik modelleme yaptı.

Kapsamlı pazar araştırmasının ardından Komisyon, işlemin, başlangıçta bildirildiği üzere, rakip gözlükçülerin Belçika, İtalya ve Hollanda’daki EssilorLuxottica ürünlerine erişimini daha da kötüleştirebileceğine dair endişelere sahipti. Komisyon özellikle şunu tespit etti:

Tüm bu ülkelerde, birleştirilmiş kuruluş, rakip perakendecilerin birleştirilmiş kuruluş tarafından üretilen ve dağıtılan gözlüklere erişimini daha zor hale getirmek için toptan çerçeve tedarikindeki önemli konumunu, örneğin seçimi azaltarak veya artırarak artırma becerisine ve teşvikine sahip olacaktır. Çerçeveler için perakendecilerden alınan fiyatlar. Bu, bu pazarlardaki rekabeti zayıflatacak ve nihayetinde daha yüksek fiyatlara veya tüketiciler için daha az seçeneğe yol açacaktır.
İtalya için, işlem ayrıca pazarda faaliyet gösteren en büyük iki perakendeciyi zincirler aracılığıyla bir araya getirecek ve böylece optik perakende pazarında ikinci oyuncunun neredeyse üç katı büyüklüğündeki en büyük oyuncuyu yaratacak. Bu, İtalyan pazarındaki rekabeti önemli ölçüde zayıflatacak ve sonuçta tüketicilere zarar verecektir.

Önerilen çareler

EssilorLuxottica, Komisyon tarafından belirlenen rekabet endişelerini gidermek için Komisyon’un endişeli olduğu ülkelerin her birinde perakende operasyonlarının bir kısmını elden çıkarmayı teklif etti. Özellikle: Belçika’da GrandOptical zinciri ve 35 mağazası marka adı olmadan satılacak. Satın alan kişi, bu mağazaları kendi seçtiği adla yeniden markalandırırken bir lisansa sahip olacaktır.
İtalya’da, birleştirilmiş kuruluş, EssilorLuxottica’nın VistaSi zincirinin tamamı ve “GrandVision by” zincirindeki 72 mağazayı içeren toplam 174 mağazayı elden çıkaracak. VistaSi markası aktarılacak ve “GrandVision by” mağazaları ya VistaSi’ye ya da alıcının kendi markasına yeniden markalanacaktır.
Hollanda’da EyeWish zincirinden 142 mağaza marka adıyla birlikte satılacak. Birleştirilen varlık, bu zincirdeki bazı mağazaları tutacak ve onları yeni bir adla yeniden markalaştırmak zorunda kalacak.
Çözüm paketi, geçici tedarik ve destek düzenlemeleri dahil olmak üzere, elden çıkarma işinin alıcıya sorunsuz bir şekilde aktarılmasını sağlamak için ek önlemler de içerir.
Komisyon, taahhütler tarafından değiştirilen önerilen işlemin artık rekabet endişesi yaratmayacağı sonucuna varmıştır. Özellikle, çareler, bu ülkelerde ulusal düzeyde güvenilir bir optik perakende rakibi oluştururken veya güçlendirirken, birleşen kuruluşun perakende ayak izini sınırlar ve rakiplerin Belçika, İtalya ve Hollanda’daki optik çerçevelere erişimini kısıtlama teşvikini azaltır. Komisyon’un kararı, taahhütlere tam olarak uyulmasına bağlıdır.

Şirketler ve ürünler

EssilorLuxottica, Paris merkezli bir Fransız-İtalyan dikey entegre çokuluslu şirkettir. İtalyan Luxottica Grubu’nun Fransız Essilor International ile birleşmesinden sonra 1 Ekim 2018’de kuruldu. EssilorLuxottica, (i) oftalmik (düzeltici) lens geliştirmenin tasarımdan üretime ve toptan satışa kadar her aşamasında, (ii) gözlük tasarımı, üretimi ve dağıtımı, yani optik çerçeveler ve güneş gözlüklerinde ve (iii) perakende satışlarında aktiftir. dünya çapında 9.100’den fazla perakende mağazasına sahip optik ürünler. EssilorLuxottica’nın kurulmasına yol açan işlem, 1 Mart 2018’de Komisyon tarafından koşulsuz olarak onaylandı.

GrandVision, küresel olarak müşterilere göz bakımı sağlamaya odaklanan, optik perakende satışta aktif olan Hollanda merkezli küresel bir oyuncudur. GrandVision, göz testleri gibi göz bakımı hizmetleri sağlar ve çerçeveler ve lensler, kontakt lensler ve kontakt lens bakım ürünleri dahil olmak üzere reçeteli gözlükler ve hem düz hem de reçeteli lensli güneş gözlükleri dahil olmak üzere bir dizi ürün satar. GrandVision Avrupa, Kuzey ve Latin Amerika ve Asya’da 40’tan fazla farklı ülkede 7.000’den fazla mağaza işletmektedir.

Birleşme kontrol kuralları ve prosedürleri

İşlem 23 Aralık 2019’da Komisyon’a bildirildi ve Komisyon 6 Şubat 2020’de derinlemesine bir soruşturma başlattı.

Komisyon, cirosu belirli eşiklerin üzerinde olan şirketleri içeren birleşme ve devralmaları değerlendirme (Birleşme Yönetmeliğinin 1.Maddesine bakınız) ve EEA’da veya bunun önemli bir bölümünde etkin rekabeti önemli ölçüde engelleyecek yoğunlaşmaları önleme görevine sahiptir.

Bildirilen birleşmelerin büyük çoğunluğu rekabet sorunları yaratmaz ve rutin bir incelemeden sonra silinir. Bir işlemin bildirildiği andan itibaren, Komisyonun onay vermesi (Aşama I) veya derinlemesine bir soruşturma başlatması (Aşama II) konusunda karar vermek için genellikle 25 iş günü vardır.

Halihazırda devam etmekte olan üç Faz II birleşme araştırması bulunmaktadır: DSME’nin HHiH tarafından önerilen devralımı, Transat’ın Air Canada tarafından satın alınması ve Willis Towers Watson’ın Aon tarafından önerilen devralınması.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.