SGK Gözlükçülere Gelince Kanunu Neden Uygulamıyor! – OptisyenCOMOptisyenCOM

24 Mayıs 2024 - 15:34
SON DAKİKA

SGK Gözlükçülere Gelince Kanunu Neden Uygulamıyor!

SGK Gözlükçülere Gelince Kanunu Neden Uygulamıyor!
Son Güncelleme :

26 Aralık 2020 - 15:42

SGK Gözlükçülere Gelince Kanunu Neden Uygulamıyor!

5110 sayılı kanun gereği her yıl ocak ayında ödediğimiz SGK Optik Sözleşme Bedellerini artık kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşuna bağlı olmamız nedeniyle ödemememiz bu işlemleri Odalarımız aracılığıyla yapmamız gerekmektedir. Buna rağmen 2020 yılı ocak ayında biz gözlükçülerden bu bedeli tahsil ettiler. Muhtemelen 2021 yılı içinde de önümüzdeki günlerde bu ücreti tekrar isteyecekler. Sgk optik sözleşme bedeli ödemeyi kanun gereği haksızlık olarak gördüğümüzden CİMER’e durumu bildiren bir şikayet formu örneği hazırladık. Dileyen meslektaşlarımız aşağıdaki dilekçe örneğini  (iki boş kırmızı alanı doldurarak) CİMER’e gönderebilirler.

Aşağıdaki linkten e-devlet şifrenizle gönderebilirsiniz.

CİMER GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

Dilekçe Örneği:

………………… isimli optisyenlik müessesesinde firma sahibi/mesul müdür olarak çalışmaktayım. Kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olan Türk Optisyenler-Gözlükçüler Birliğine bağlı ……………………………….. odasına kayıtlı üyesiyim
5510 sayılı kanunun 73.Maddesinin aşağıdaki son fıkrası gereği 2021 yılı için, SGK’nın Optik Sözleşme bedeli istememesi gerekmektedir. 2020 yılı içerisinde de aynı 5510 sayılı kanunun ilgili maddesi ve fıkrası olmasına rağmen Sgk Optik sözleşme bedeli istenmiştir. 2021 yılında 5510 sayılı kanunun uygulanmasını ve Sgk Optik sözleşme ücretlerinin kaldırılmasını arz ederim.
5510 Sayılı Kanun
Madde 73 (Ek fıkra: 10/9/2014-6552/ 49 md.) Kurum, gerçek veya tüzel kişilerden; ödeme kapsamındaki sağlık hizmetleri ve/veya ürün listelerine girmek için yapılan başvurulardan asgari ücretin yirmi katını geçmemek üzere başvuru ücreti, ilaç hariç olmak üzere diğer tıbbi malzeme ve ürünlerden listelerde kalmak için asgari ücretin üç katını geçmemek üzere yıllık aidat, fiyat düşüş talepleri hariç olmak üzere listelerdeki değişiklik taleplerinden her bir işlem için asgari ücret tutarını geçmemek üzere işlem ücreti, kamu kurumu niteliğinde tüzel kişiliği haiz meslek kuruluşları ile yapılan protokollere dayalı sözleşmeler hariç olmak üzere sözleşme imzalamak için asgari ücretin on katını geçmemek üzere sözleşme ücreti alabilir, bu ücretleri imal ve ithal ürün gruplarına göre farklılaştırabilir. Bu fıkranın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Kurumca belirlenir.
Sağlık hizmeti satın alma sözleşmelerinin hazırlanması ve akdedilmesi, sağlık hizmeti giderlerinin ödenmesi ve bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer usûl ve esaslar, Kurum tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.