OMEDD'in Gerçekleştirdiği Faaliyet ve Etkinlikler – OptisyenCOMOptisyenCOM

23 Haziran 2024 - 20:00
SON DAKİKA

OMEDD’in Gerçekleştirdiği Faaliyet ve Etkinlikler

OMEDD’in Gerçekleştirdiği Faaliyet ve Etkinlikler
Son Güncelleme :

30 Ocak 2021 - 1:10

Kurulduğu günden bu yana düzenlediği sanal eğitimler ve optik sektöründe ilklere imza atan, Optisyenlik Mesleği Eğitim ve Dayanışma Derneği’ne (OMEDD) ilgi gün geçtikçe artıyor.

Optisyen İsmail UYAR’ın başkanlığını yürüttüğü, Optisyenlik Mesleği Eğitim ve Dayanışma Derneği’nin kuruluşundan bu güne kadar yaklaşık 6 aylık süre zarfında yaptığı çalışmaları, sizlere 5 farklı konu başlığı halinde paylaşmak istedik.

 

1- OMEDD DERS İÇERİKLERİ:
Optisyenlik eğitimlerinin kalitesini artırmak amacıyla, optisyen adaylarına katkı sağlamak adına mesleki bilgileri yazılı ve görsellerle destekleyerek üretmeye devam ediyoruz.
Optisyenlik Bölümü Eğitim ve Tecrübe Atölyesi facebook grubumuzda optisyenlik mesleğine özel, optisyen adaylarının faydalanmasını hedefleyerek eğitim içerikleri ve videoları kalıcı olarak arşivlemekteyiz.

2- OMEDD EĞİTİMLERİ
Optisyen Adaylarına Özel Uzaktan Eğitimler devam ediyor.
Optisyenliğe Giriş Seviye I Eğitimleri 2020 kasım ayında tamamlandı. 4 hafta süren eğitimlerde 8 farklı konu, 8 farklı optisyen tarafından katılımcılara anlatıldı.

Mağazacılık ve Tecrübe Aktarımı Seviye II Eğitimleri 2021 Ocak ayında tamamlandı. 3 hafta süren eğitimlerde 8 farklı konu, 8 farklı optisyen tarafından katılımcılara anlatıldı.

• Satış ve Pazarlama Teknikleri Seviye III Eğitimleri, organizasyon ve planlanması devam etmektedir.

3- OMEDD SOHBETLERİ
Meslektaşlarımıza Özel Eğitim Sohbetleri devam ediyor.

• 9 Haziran 2020 Beta Optik Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Erdal ÖZKAVAK konuk edilerek cam üretimi ve teknolojileri konulu bir program gerçekleştirdik.
• 17 Haziran 2020 Akay Optik Kurucusu, Opak-Ay Optik Onursal Başkanı Sayın Mehmet AKAY konuk edilerek meslektaşlarımızın optik camlar hakkında sorularını ele aldığımız bir program gerçekleştirdik.
• 20 Haziran 2020 Okan Üniversitesi Öğr.Gör. Optisyen Yalçın BAYKIN konuk edilerek, ‘’Satış teknikleri ve yaşanılan problemler ” konulu bir eğitim sohbeti gerçekleştirdik.
• 27 Haziran 2020 Thema Optik Ltd.Şti. firma sahibi ÜMİT ERBAŞ konuk edilerek, ‘’İthal çerçevelerde kalite ve yaşanan ekonomik sıkıntılar ” konulu bir eğitim sohbeti gerçekleştirdik.
• 14 Temmuz 2020 Seiko Optical Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Faruk ULUSOY konuk edilerek, ‘’ Optik camlarda Teknolojik Gelişmeler” konulu bir eğitim sohbeti gerçekleştirdik.
• 24 Temmuz 2020 A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Optisyen Fırat NURDOĞAN konuk edilerek, iş sağlığı ve güvenliği hakkında sertifikalandırma şartları hakkında bir program düzenledik.
• 26 Eylül 2020 Optisyen Özge SİNEMCE konuk edilerek gelecek günlerdeki yapılacak OMEDD planlamaları anlatıldı.

• 4 Ekim 2020 Almanya’da optisyenlik yapan Senem ERKAL konuk edilerek, yurt dışında optisyenlik diplomalarının denkliği ve Almanya’da optik sektörü konu başlıklı bir program düzenledik.
• 8 Ekim 2020 İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğr. Gör. Hasan DURMUŞ konuk edilerek optisyen adaylarına özel bir sohbet gerçekleştirdik.
• 24 Ekim 2020 Uğur Optik Makina Pazarlama Müdürü Kaan VARAN konuk edilerek, Optik makinalar hakkında bir program gerçekleştirildi.
• 31 Ekim 2020 Essilor&Opak Ege/Akdeniz Bölge Müdürü Optisyen Bora MUMCU konuk edilerek satış ve pazarlama teknikleri konusunda bir program düzenledik.
• 10 Kasım 2020 Atatürk’ün aramızdan ayrılışının yıl dönümünde kendisini saygıyla anarak, İstanbul Optisyen Gözlükçüler Odası Başkanı Ayhan DEMİRCAN konuk edildi.

• 12 Aralık 2020 optisyen adaylarından gelen talepler üzerine İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğr. Gör. Optisyen Yavuz ATUĞ konuk edilerek optisyenlik öğrencilerinin sorularının cevaplandırıldığı bir program düzenledik.
• 20 Aralık 2020 tarihinde optisyen adaylarından gelen talepler doğrultusunda Kubilay GÜMÜŞ konuk edilerek optik camların genelini kapsayan hızlandırılmış bir eğitim sohbeti düzenledik.
• 29 Aralık 2020 Zaralens Optik Medikal sahibi Buğray GİREP konuk edilerek optik camların, hangi hastalıklarda farklılık gösterdiğine dair bir program düzenledik.
• 20 Ocak 2021 Öğr. Gör. Dr. Mert GÜNERERGİN hocamız davet edilerek, “Optik Sektöründe Mağazacılık ve Satış Pazarlama” konusununda bir program düzenledik.
• 22 Ocak 2021 Üsküdar Üniversitesi Doç.Dr İbrahim ŞAHBAZ hocamızı konuk ederek ‘’ Katarakt ve Refraktif Cerrahi ‘’ konusunda bir program düzenledik.

4- OMEDD ETKİNLİKLERİ
Önemli gün ve haftalar başta olmak üzere sosyal medya etkinlikleri düzenlemeye devam ediyoruz.
• 30 Mayıs 2020 gecesinde 1 Haziran Optisyen Gözlükçüler Günü’nü pandemi sebebiyle ilk defa sanal olarak kutlamak amacıyla bir program düzenledik. Meslektaşlarımız için düzenlediğimiz program sosyal medya platformlarımızda online paylaşıldı.
• 17 Ekim 2020 tarihinde 7 farklı üniversitemizin optisyenlik programı öğretim görevlisi hocalarımızı konuk ederek sohbet programı düzenledik. Optisyen adaylarından gelen onlarca soru online olarak cevaplandı.
• 21 Ekim 2020 tarihinde optisyen adaylarından gelen yoğun talep üzerine İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğr. Gör. Optisyen Yavuz ATUĞ tarafından online hızlandırılmış cam eğitimi içeren bir program gerçekleştirdik.
• 29 Ekim 2020 tarihinde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlamaları pandemi sebebiyle ilk defa sanal ortamda kutlandı. Program sosyal platformlarımızda online paylaşıldı.

24 Kasım öğretmenler günü münasebetiyle, ülkemizdeki tüm optisyenlik programı hocalarımıza ulaşmaya çalışarak bir kutlama gecesi düzenledik. Programa çok sayıda hocamız teşrif ederek duygu ve düşüncelerini aktardılar.
• 07 Ocak 2021 tarih itibariyle İnstagram’da da Optisyen Özge SİNEMCE tarafından ilki düzenlenen ‘’Optisyence Sohbetler ‘’ programımız devam etmektedir. OMEDD Sohbetlerinden farklı bir konsepte sahip olan program daha çok optisyen adaylarını ve optisyenlerin yaşadıkları güncel olayları, gelişmeleri konu ediniyor.
• 17 Ocak 2021 İlk defa sanal ortamda bir gözlük camı fabrika ziyareti düzenledik. Beta Optik NOVAX gözlük camı fabrikası online ziyaret edildi. Beta Optik NOVAX üretim müdürü kimya mühendisi Cevat TUNÇ yaklaşık 90 dk. boyunca online olarak gözlük camı üretimini tüm aşamalarıyla anlattı. Kullanılan zoom programın kontenjanı sebebiyle yalnızca 500 tane optisyenlik öğrencisi katılabilmiştir.
• 14 Ocak 2021 Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası münasebeyitle, Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği Basın Yayın ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Fevzi ÜNVER’i konuk ettik.

• 21 Ocak 2021 Optisyen adaylarına ve meslektaşlarımıza özel eğlence ve hediyeleşmek amacıyla I. Bilgi yarışmasını düzenlendik.
• 28 Ocak 2021 Optisyen adaylarına ve meslektaşlarımıza özel eğlence ve hediyeleşmek amacıyla II. Bilgi yarışmasını düzenlendik. Optisyenlik öğrencileri ve meslektaşlarımızın talepleri doğrultusunda devam düzenli yapmayı hedefliyoruz.

5- OMEDD SÜRELİ YAYINLAR VE MAKALELER
E-Dergi; Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Son Sınıf Öğrencisi Eda DOĞRU’nun hazırladığı ve editörlüğünü yaptığı “ODAK” dergisi 1 Şubat 2021 itibariyle ve devamındaki aylarda düzenli yayınlanacaktır.
• OMEDD, Optisyen adayları ve meslektaşlarından gelen soru ve talepleri değerlendirip cevaplandırdığı gibi gözlük kullanıcılarından gelen soruları da kendi bünyesindeki optisyenler aracılığıyla cevaplamaktadır. Bu sorular ve cevapları optisyen.com internet sitemizde arşivlenmeye devam edilmektedir.
• Toplum göz sağlını korumak adına yazılı ve görsel içerikli video vb içerikler üretmeye devam ediyoruz. Bunların örneklerini sosyal medya platformlarımızda sıklıkla paylaşarak farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Beğenilen birçok içerik meslektaşlarımız tarafından paylaşılmaya devam ediyor.

Örnek: Göz ve görmenin önemini anlatan ”Hayata tek gözle bakmayı denediniz mi ” isimli videomuzu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Örnek: Hastalarımıza soruyoruz: Göz sağlığınıza yeterli önemi gösteriyor musunuz?

OMEDD’e üyelik taleplerinin artması üzerine, 14 Aralık 2020 tarihinde OMEDD adına Optisyen Hatice EREN aşağıdaki videoyu paylaşmıştır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Yavua ATIĞ Ocak 30, 2021 / 10:26 am Cevapla

Nemrut azgınlığının önünde bir engel olarak gördüğü Hazreti İbrahim’i (ki üç semavi dinin ortak atası ve peygamberidir) ateşe atarak cezalandırmak ister. Meydanın ortasına dev bir ateş yaktırır.

Ateşi gören canlıların tümü etrafa kaçışır. Ancak bir karınca müstesna.

Ağzında bir damla su ile bir karınca devasa ateşe doğru telaşla koşturur.

Onu gören bir başka karınca “Nereye böyle telaşla” diye sorar. Karınca “Duymadın mı Hazreti İbrahim’i ateşe atacakmış Nemrut” deyince. Diğer karınca alaycı bir ifadeyle, “Ateşi görmedin herhalde. Kocaman bir ateş. Kaçmaktan başka çare yok. Ağzındaki bu bir damla su ile mi o ateşi söndüreceksin” der.

Bizim karınca, “Hiç olmazsa yönümüzü belli olsun” diye karşılık verir.

Bizde o karıca gibiyiz. Eğitimsizliğin eksikliğin ateşini söndüreceğiz…