TİTUBB ve UTS 'de Yapılması Gereken İşlemler – OptisyenCOMOptisyenCOM

14 Nisan 2024 - 21:52
SON DAKİKA

TİTUBB ve UTS ‘de Yapılması Gereken İşlemler

TİTUBB ve UTS ‘de Yapılması Gereken İşlemler
Son Güncelleme :

08 Mart 2021 - 10:41

Arkadaşlar sizlere UTS ve TİTUBB ‘da yapılması gereken ve 16 Nisan 2021 son tarih olarak belirtilen işlemler hakkında mümkün olduğunca kısa ama ayrıntılı bir paylaşım yapmak istiyorum. Umarım beğenirsiniz.

Temelde 2 farklı işlem yapmamız gerekiyor.

1- Sattığımız ama çıkış yapmadığımız UTS’li karekodların toplu halde çıkışını UTS’den yapmamız gerekiyor.

2- TİTUBB ‘daki karekodlarımızı UTS’ye aktarmamız gerekiyor.

Şimdi maddeleri aşağıda anlatıyorum.

1- UTS’de Yapmamız Gereken İşlem ve Mantığı
Bildiğiniz gibi müessesemize gelen tüm ürünler UTS yolu ile gelmektedir. Şimdi siz özel sattığınız ürünleri UTS’den özel çıkış yapmıyorsanız stoğunuz şişecektir. Dolayısıyla UTS’de müessesenize ait 10 bin ürün gözüküyor ama elinizde 9 bin ürün var diyelim. Peki ne yapacağız?
*  UTS’ye giriniz. Sağ üstten profilinizdeki mail adresini güncelleyin. Daha sonra Ürün Hareketleri-Ayrıntılı Sorgulama- Tekil Ürün Sorgula menüsüne tıklayın. Sonra sağ üstte Tekil Ürünlerimi Excele Aktar butonunu tıklayınız. Birazdan mail adresinize bir excel dosyası gidecektir.
*  Mailimize bir excel dosyası geldi. Diyelimki bu excel dosyasında listelenmiş 10 bin ürün var. Ama sizin elinizde 9 bin ürün var. O halde bu listeden o sattığınız elinizde olmayan ürünleri ayrıştırmanız ve toplu şekilde UTS ‘den çıkış yapmanız lazım.

Eğer herhangi bir stok takip programı kullanmıyorsanız bu işlemi manuel olarak yapmanız gerekecek. Bu işlemde hayli zamanınızı alacak. İşlem yine 2 farklı şekilde oluyor

1- Siz yukardaki örnekteki 1000 ürünü özel sattınız ama cam ve çerçeve karekodlarını sakladınız. Bu karekodları toplu halde excel dosyası ile çıkış yapabilirsiniz.

2- Siz ürünü özel sattınız, karekodları saklamadınız çöpe attınız. Bu durumda elinizdeki bütün ürünleri UTS’nin size gönderdiği dosyadan silmeniz gerekecek. Böylece excel dosyasında sadece silmediğiniz yani özel satılan ürünler kalacaktır. Sonra bu ürünleri toplu çıkış yapmanız gerekecek.

3- Yukardaki 1 ve 2 maddeden hangisini yapacaksanız yapın,  Ürün HareketleriExcel İle Toplu Bildirim, Açılan sağ alanda Şablon Dosya İndir butonuna basarak şablonu indirin. Sonra şablonda aşağıdaki resme uygun bütün çıkış yapmanız gereken ürünleri alt alta okutun (Karekodları saklıyorsanız. Saklamıyorsanız UTS’nin size verdiği dosyadan ayırmanız lazım. Ayırdığınız bilgileri bu şablona aktarmanız lazım. )  

4- Son olarak şablonu indirdiğiniz Ürün HareketleriExcel İle Toplu Bildirim, menüsünden Dosya Seç diyerek şablonu seçin ve yükleyin.

Şimdi ben kısa ve öz anlattım ama Uts size 15 bin ürün dosyası gönderir elinizde 7-8 bin ürün varsa bu işlemi yapmanız oldukça zor olacaktır.

Bu UTS işlemlerini yaptıktan sonra düzenli olarak özel sattığınız ürünleri tek tek Uts’den çıkmanız lazım ki Uts’de ki ürün sayınız ile müessesenizdeki ürün sayısı birbirini tutsun.

2- TİTUBB Hakkında

Bildiğiniz gibi UTS öncesinde elimizdeki ürünlere TİTUBB’dan UBB’li karekod almıştık. Eğer elimizde geçmiş yıllardan kalan TİTUBB’lu yani UBB karekodlu ürün varsa bu ürünleri UTS ‘ye toplu aktarmamız gerekiyor. UTS’ye aktarmazsak 16 Nisan itibariyle bu karekodlar çalışmayacak! Peki bunu nasıl yapacağız. TİTUBB işlemi çok kolay bunun için aşağıda bir video paylaşıyorum.
VİDEO LİNKİ:

Konuya hakim olmayanlar için biraz karmaşık gelebilir. Sizlere 14 Mart Pazar günü daha kolay nasıl yapılacağını da anlatacağım.Takipte kalın.

Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Kolay gelsin…

 İsmail UYAR

-Optisyen-

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.